Мегафауну Австралії знищили стародавні люди Автор: Вікторія · Опубліковано: 23.01.2010 10:56 · Розділ: Наука

Повторне датування останків величезних тварин, виявлених на території австралійського штату Новий Південний Уельс, показує, що їх зникнення приблизно збігається у часі з появою на континенті людини.

«Суперечки про те, що ж стало причиною вимирання в кінці плейстоцену мегафауни Австралії - величезних сумчастих, плазунів і нелітаючих птахів, - тривають понад 150 років, - зауважив Барі Брук, професор з Університету Аделаїди. - Вчені розділилися на два табори: одні вважають, що основну роль в цьому зіграли зміни клімату, а інші покладають всю відповідальність на стародавніх людей. Позиція прихильників другої теорії виглядає більш аргументованою, оскільки вимирання тварин і первинна колонізація Австралії проходили 60-45 тисяч років тому, а в той час клімат був відносно м'яким».

Реконструкція зовнішнього вигляду гігантського австралійського сумчастого Palorchestes azael. Фото взято з сайту adelaide.edu.au
Реконструкція зовнішнього вигляду гігантського австралійського сумчастого Palorchestes azael. Фото взято з сайту adelaide.edu.au

Однак, у штаті Новий Південний Уельс археологи виявили останки величезних кенгуру, птахів і діпротодона по сусідству з кам'яними знаряддями праці, у відкладеннях віком 30-40 тисяч років. Датувати ці знахідки надійним радіовуглецевим методом не вдалося, та все ж вчені оголосили їх свідченням тривалого співіснування людини і мегафауни.

А група дослідників під керівництвом Райнера Грюна з Австралійського національного університету провела пряме датування знайдених зубів тварин уран-торієвим методом і підтвердила отримані результати вимірів за технологією електронного парамагнітного резонансу. Всі з них виявилися старшими 50 тисяч років.

На думку Брука та його колеги, Річарда Робертса з Університету Уолонгонга, ці результати повинні остаточно переконати всіх у тому, що мегафауну Зеленого континенту занапастила саме людина. Мабуть, найбільших втрат популяції завдали стародавні мисливці, крім того, люди ускладнювали існування тварин, випалюючи рослинність.

Джерело adelaide.edu.au


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.