В мозку людини виявлено «координатні» нейрони Автор: Вікторія · Опубліковано: 22.01.2010 16:41 · Розділ: Медицина

Нейробіологи з Університетського коледжу Лондона (Великобританія) зуміли довести, що нейрони, які створюють свого роду координатну сітку під час переміщення організму у просторі, є не тільки у щурів, але й у людини.

Нервові клітини такого типу зазвичай називають координатними або решітчастими нейронами. Виявити їх досить складно, і перший вдалий експеримент з гризунами був проведений лише в 2005 році. Вчені дали тварині можливість вільно пересуватися по відкритому майданчику і відзначали положення голови пацюка в ті моменти, коли координатні нейрони, що перебувають в енторинальній області кори мозку, генерують потенціал дій; як з'ясувалося, з плином часу позначки утворюють правильну сітку.

Віртуальний простір та карта активності решітчастого нейрону. Фото взято з сайту compulenta.ru
Віртуальний простір та карта активності решітчастого нейрону. Фото взято з сайту compulenta.ru

«Отримана картина нагадує розмітку звичайної карти - лінії широти і довготи, - коментує учасник дослідження, Кесвел Барі. - Щоправда, нам звичніше бачити квадратні клітинки сітки, а тут формуються трикутні».

Науковці повторили ці досліди і з'ясували, що зареєструвати утворення сітки простіше, якщо тварина рухається швидко. Потім вони провели аналогічний експеримент у групі з 42 людей. При цьому, добровольці повинні були вивчати віртуальний простір (круглу площадку, оточену «горами»), а дослідники фіксували активність нервових клітин за методом функціональної магнітно-резонансної томографії.

«Звичайно, на одержуваних зображеннях ми не можемо бачити самі решітчасті нейрони, але їх видає характерна діаграма активності, - розповідає інший учасник роботи Крістіан Долер. - Що цікаво, ті волонтери, у яких «координатна сітка» активності виявилася найбільш чіткою, краще за інших проявляли себе у тестуванні просторової пам'яті. Очевидно, координатні нейрони допомагають нам запам'ятовувати розташування предметів».

«Давно відомо, що ділянки мозку, у яких розташовуються ці клітини (в людини - все та ж енторинальна кора), пов'язані з визначенням просторового положення і автобіографічною пам'яттю, - додає провідний автор дослідження, Ніл Берджес. - Крім того, ці ділянки приймають на себе перший удар при розвитку хвороби Альцгеймера, а нездатність нормально орієнтуватися в просторі, нагадаю, розглядається як один з ранніх симптомів хвороби».

Джерело compulenta.ru


Інші новини розділу