Бджіл вбиває одноманітність Автор: Вікторія · Опубліковано: 22.01.2010 11:33 · Розділ: Природа

Незначна чисельність бджіл у багатьох країнах може бути викликана скороченням рослинного різноманіття. Так вважають фахівці Французького національного інституту сільськогосподарських досліджень.

Спостереження французів доводять, що бджоли, які поїдають пилок з декількох видів рослин, мають більш здорову імунну систему. У їхньому організмі рівень глюкозоксидази набагато вищий, ніж у бджіл, які харчуються пилком з одного виду квітів, навіть якщо він містить більше білка.

Глюкозоксидаза використовується комахами для захисту меду та їжі для личинок від зараження мікробами. Таким чином, чим більш здорову імунну систему мають бджоли, тим кращий антисептичний захист вони забезпечують бджолиній родині, яка стає більш стійкою до зараження хвороботворними мікроорганізмами.

Крім того, при харчуванні пилком з п'яти видів рослин бджоли виробляють більше жиру. Це знову ж свідчить про більш досконалу імунну систему, так як антимікробні речовини виробляються в жирових тканинах комах.

У США вимирають цілі колонії бджіл. Фотовзято з сайту floranimal.ru
У США вимирають цілі колонії бджіл. Фотовзято з сайту floranimal.ru

Результати роботи іншої групи дослідників демонструють, що кількість бджіл скорочується пропорційно до зменшення кількості видів диких квітів, які вони запилюють. Саме тому бджоли зараз відчувають себе краще в містах, ніж у сільській місцевості, тому що в міських садах і парках поки що зберігається значне різноманіття флори.

Крім того, бджоли вмирають внаслідок зараження ізраїльським вірусом гострого паралічу і кліщем вароа, обробки рослин пестицидами, втрати генетичного різноманіття в комерційних популяціях та змін клімату.

Зараження кліщем може призвести до зниженням імунітету та загибелі бджіл. Фото взято з сайту bbc.co.uk
Зараження кліщем може призвести до зниженням імунітету та загибелі бджіл. Фото взято з сайту bbc.co.uk

Найбільш гостро проблема відчувається в США, де вимирають цілі колонії бджіл. А Великобританія втратила взимку 2009 року майже 20% цих комах, що в два рази вище максимально допустимого рівня. Процеси вимирання зачепили всі 250 видів, які населяють територію країни. За останні два роки популяція медоносних бджіл зменшилась на 10-15%. Якщо бджоли і далі будуть вимирати такими темпами, британське сільське господарство може прийти в занепад - не буде кому запилювати рослини.

Ну а у Франції бджолам загрожують китайські шершні Vespa velutina, які історично населяли територію тропічної Азії. Вони вже майже колонізували країну і можуть залишити місцевих бджолярів без засобів до існування.

Джерело bbc.co.uk


Інші новини розділу