Встановлено новий рекорд температури для лазерного охолодження твердих тіл Автор: Вікторія · Опубліковано: 21.01.2010 16:41 · Розділ: Наука

Фізики з Університету Нью-Мексико (США) та Університету Пізи (Італія) зуміли знизити температуру кристалу до 155 К, впливаючи на нього лазерним випромінюванням.

В основі механізму лазерного охолодження лежить так звана антистоксова люмінесценція - Фотолюмінісценція, довжина хвилі якої менша довжини хвилі світла, яке її викликало. Іншими словами, фотони випромінювання мають більшу енергію, ніж поглинені: з цією різницею в енергіях і пов'язане зниження температури тіла.

У перших експериментах, проведених в 1995 році, вчені домоглися охолодження всього на один градус; у міру розвитку технології результати поліпшувалися, і нещодавно температуру зразка скла з домішками рідкоземельного елемента ітербію вдалося довести до 208 К.

Автори даної роботи експериментували з кристалом LiYF4, в якому теж був присутній ітербій. Для отримання необхідних параметрів випромінювання використовувався оптичний резонатор, а вимірювання температури охолоджувального зразка проводилося безконтактним методом, що дозволило мінімізувати паразитне нагрівання.

Елемент Пельтьє. Фото взято з сайту sciencephoto.com
Елемент Пельтьє. Фото взято з сайту sciencephoto.com

В результаті температура кристала, що перебував на початку досліду в нормальних умовах, знизилася до 155 К. Дослідники підкреслюють, що це значення недосяжне для популярних елементів Пельтьє, здатних охолодити зразок приблизно до 170 К, і планують провести нові експерименти з кристалами високої чистоти.

На їхню думку, в найближчому майбутньому лазерне охолодження має подолати бар'єр 100 К, після чого, до досягнення температури кипіння рідкого азоту (77 К) залишиться всього 23 градуси.

Джерело liveinternet.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.