Мільйон років тому людина перебувала на межі вимирання Автор: Вікторія · Опубліковано: 21.01.2010 10:31 · Розділ: Наука

Близько 1,2 мільйона років тому кількість предків людини на Землі була меншою, ніж кількість особин деяких сучасних видів, що знаходяться на межі вимирання. До таких висновків прийшла група дослідників, що вивчала геном Homo sapiens.

У порівнянні з багатьма іншими видами ссавців геном Homo sapiens містить дуже мало варіацій. Це означає, що один або кілька разів в недалекому (по еволюційних мірках) минулому людство проходило крізь "горлечко пляшки". Іншими словами, чисельність людей падала до дуже незначних цифр.

Передбачуваний зовнішній вигляд Homo erectus. Фото взято з сайту lenta.ru
Передбачуваний зовнішній вигляд Homo erectus. Фото взято з сайту lenta.ru

Цього разу дослідники спробували визначити, якою була приблизна кількість людей, яким вдалося пройти крізь "горлечко" і залишити потомство. На відміну від деяких більш ранніх спроб, вчені вирішили провести повногеномне дослідження. Фахівці аналізували специфічні послідовності людського геному, відомі як Alu-повтори.

Вони являють собою мобільні фрагменти ДНК розміром близько 300 нуклеотидів, здатні вбудовуватися в ДНК людини. Одного разу потрапивши в геном, Alu-повтори залишаються там. З плином часу в їх послідовності і поряд з повторами накопичуються випадкові мутації. Вважається, що швидкість їх накопичення є постійною, тому за кількістю мутацій можна судити, як давно той чи інший Alu-повтор опинився в геномі.

У своєму дослідженні науковці використовували два повністю розшифрованих геноми людини. За підсумками роботи було зроблено висновок, що 1,2 мільйона років тому чисельність популяції предків сучасної людини (у той час на Землі еволюціонував Homo erectus - людина прямоходяча) становила від 18,5 тисячі до 26 тисяч особин. Для порівняння, в даний час чисельність шимпанзе і горил, що перебувають на межі вимирання, складає 21 тисячі особин і 25 тисяч особин відповідно.

1,2 мільйони років тому на землі проживало всього 18,5 тисяч предків сучасної людини, незважаючи на те, що їм вдалося колонізувати більшу частину Старого світу. Фото взято з сайту sciencemag.org
1,2 мільйони років тому на землі проживало всього 18,5 тисяч предків сучасної людини, незважаючи на те, що їм вдалося колонізувати більшу частину Старого світу. Фото взято з сайту sciencemag.org

Два роки тому великий колектив вчених, задіяних у проекті The Genographic Project, довів, що близько 70 тисяч років тому людство пройшло крізь ще одне "пляшкове горлечко". Згідно з результатами дослідження, у той час кількість людей на Землі не перевищувала двох тисяч.

Джерело lenta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.