Броня майбутнього створюватиметься по принципу будови мушель равликів Автор: Вікторія · Опубліковано: 21.01.2010 08:27 · Розділ: Природа

В пошуках нових технологій для створення броні нового покоління вчені звернулися до глибоководних равликів. У рамках дослідження вивчалася будова панцира равлика Crysomallon squamiferum. Цей вид, відкритий в 2001 році, мешкає на глибині 2,4 тисячі метрів в околицях так званих чорних курців - геотермальних джерел, через які з земної товщі виходять гаряча вода і суспензія мінеральних часток (вони і є джерелами клубів "диму").

Щоб визначити, як працює захист C. squamiferum, дослідники спочатку вивчили будову панцира. Виявилося, що він складається з трьох основних шарів. Зовнішній шар являє собою наночастинки сульфіду заліза (діаметром близько 20 нанометрів), поміщені в м'яку органічну матрицю. За ним йде відносно товстий прошарок з м'якої субстанції, а завершує всю цю конструкцію шар карбонату кальцію.

Равлик Crysomallon squamiferum навчив людину виготовляти надміцну броню. Фото взято з сайту discovery.com
Равлик Crysomallon squamiferum навчив людину виготовляти надміцну броню. Фото взято з сайту discovery.com

Комп'ютерне моделювання удару клешнею краба по панциру C. squamiferum дозволило встановити, що подібна конструкція дозволяє молюску досить ефективно захищатися від атак хижаків. Справа в тому, що при виникненні тиску зовнішній шар покривається системою мікротріщин, переважно навколо сульфідних частинок. При цьому великих тріщин, що порушують цілісність оболонки, не виникає, а енергія удару поглинається.

М'який прошарок також служить для розсіювання енергії і допомагає зберегти цілісність панцира. Справа в тому, що вода поблизу чорних курців розчиняє карбонат кальцію, з якої складається третій шар, а цей прошарок не допускає його пошкоджень.

Вчені підкреслюють, що нові дані можуть використовуватися при створенні, наприклад, бронежилетів і шоломів. Зокрема, найактивніше може застосовуватися ідея використання металевих наночастинок в полімерній матриці для розсіювання енергії удару. Дослідники відзначають, що дана ідея є досить новою.

Джерело newscientist.com


Інші новини розділу