Бульбашки можуть бути не тільки круглими Автор: Вікторія · Опубліковано: 20.01.2010 15:48 · Розділ: Наука

Фізикам вдалося отримати бульбашки з плоским перетином у вигляді квадрата, кільця та багатьох інших геометричних фігур.

У рамках дослідження, вчених цікавили бульбашки, які утворюються в рідині в результаті її нагрівання. На відміну від мильних бульбашок, форма яких визначається мінімізацією поверхневого натягу, їх водяні "колеги" зазвичай круглі, так як розширюються одночасно у всіх напрямках, починаючи з місця з високою температурою.

У рамках роботи науковці використовували просторовий світловий модулятор. При цьому, промінь лазера відбивався від екрану модулятора, який фактично був двовимірною матрицею крапочок, в кожній з яких можна за допомогою комп'ютера керувати фазою відбитого світла. За допомогою отриманого імпульсу фізики нагрівали жовте чорнило в тонкій посудині.

Фазиіснування квадратної бульбашки. Фото взято з сайту prlo.aps.org
Фазиіснування квадратної бульбашки. Фото взято з сайту prlo.aps.org

Модулятор дозволив отримувати імпульси, сфокусовані відразу на декількох точках. Так, п'ять точок розташованих на вершинах і в центрі квадрата дозволили отримати бульбашки з квадратним перетином. Аналогічним чином точки, розташовані по колу, дали кільце. Час життя бульбашок становив 20-25 мікросекунд. Для їх реєстрації вчені використовували камеру високошвидкісної зйомки.

За словами вчених, це дослідження матиме серйозне практичне застосування. Так, коли фізикам вдалося одержати V-подібну бульбашку, виявилося, що після того, як вона лопне, утворюється струмінь рідини, швидкість якого може досягати 10 метрів в секунду. Вчені припускають, що подібні спрямовані потоки можна використовувати, наприклад, для того, щоб гнути вуглецеві нанотрубки.

Джерело prlo.aps.org


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.