Уточнено калібрувальну криву радіовуглецевого датування Автор: Вікторія · Опубліковано: 19.01.2010 09:32 · Розділ: Наука

Міжнародна група фахівців INTCAL офіційно розширила часові рамки застосування радіовуглецевого методу, який тепер дозволяє з достатньою точністю датувати об'єкти віком до 50 тисяч років.

В основі радіовуглецевого датування лежать прості закономірності. У земній атмосфері знаходяться два стабільних ізотопу вуглецю - 12С та 13С - і один радіоактивний (14С), що утворюється при взаємодії космічного випромінювання з азотом. Разом з вуглекислим газом в організми рослин і тварин потрапляє і 14С, але після їх загибелі надходження, природно, припиняється; ізотоп розпадається, а його концентрація починає падати.

Знаючи вихідне співвідношення вмісту ізотопів в організмі і вимірюючи поточне співвідношення у зразку, вчені визначають час, що минув з моменту смерті. Період напіврозпаду радіоактивного вуглецю складає близько 5 730 років, внаслідок чого граничними для даного методу вважаються 50 тисяч років. У більш старих зразках концентрація 14С виявляється дуже незначною для проведення точних вимірів.

Основна складність застосування радіовуглецевого датування пов'язана з необхідністю калібрування. Вміст ізотопу 14С в атмосфері залежить від радіаційної обстановки, яка змінюється в часі (через коливання активності Сонця) і в просторі. Свою роль грає і діяльність людини: з початком промислової революції рівні 14С в атмосфері почали зменшуватися, а при випробуваннях ядерної зброї - підвищуватися.

Уточнена калібрувальна крива. Фото взято з сайту sciencemag.org
Уточнена калібрувальна крива. Фото взято з сайту sciencemag.org

Група INTCAL займається побудовою калібрувальної кривої з початку 80-х років минулого століття. Для віку, що не перевищує 12 тисяч років, калібрування було проведено досить швидко, оскільки у дослідників були набори точних даних, зібраних дендрохронологічним методом. При заповненні проміжку від 12 до 26 тисяч років учені були змушені користуватися менш надійними оцінками, отриманими шляхом аналізу зразків коралів і форамініфер. Узгодити цей варіант калібрувальної кривої вдалося лише до 2004 року.

На наступному етапі завдання знову ускладнилася. Вчені провели аналіз величезних обсягів даних різних досліджень, які не завжди відповідали одне одному, після чого довго відбирали і об'єднували достовірні масиви значень. Довелося використовувати і спеціальні методи статистичної обробки (наприклад, алгоритми Монте-Карло із застосуванням ланцюга Маркова).

Нова калібрувальна крива доходить до 50 тисяч років і трохи відрізняється від попередньої в інтервалі 12-26 тисяч років. Чергове уточнення калібрування заплановано на 2011 рік.

Джерело newstin.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.