Ідентифіковано варіант гена, що ускладнює боротьбу з фобіями Автор: Вікторія · Опубліковано: 18.01.2010 16:44 · Розділ: Наука

Дослідники з Медичного коледжу Вейла Корнелла і Стенфордського університету (США) експериментально довели, що популярний метод лікування ірраціональних страхів виявився не таким ефективним при спробах надати допомогу носіям однієї з форм гену BDNF, що зустрічається приблизно у 30% людей європеоїдної раси.

Зв'язок гену BDNF з різними афективними розладами було виявлено досить давно. Варіація гену, яка ускладнює лікування, характеризується тим, що амінокислота метіонін при синтезі білка замінюється валіном. В 2006 році було доведено, що ця заміна пов'язана з підвищенням рівня тривожності у мишей. Втім, результати аналогічних дослідів за участю людей виявилися непереконливими.

Префронтальна кора (позначено синім) і мигдалеподібне тіло (позначено оранжевим) мозку. Фото взято з сайту sciencemag.org
Префронтальна кора (позначено синім) і мигдалеподібне тіло (позначено оранжевим) мозку. Фото взято з сайту sciencemag.org

Науковці провели нові експерименти, в яких мишей вчили асоціювати звук (а людей - квадрат певного кольору) зі слабким впливом електричного струму. Цей стандартний тест не виявив жодних відмінностей між носіями різних форм гена BDNF. З часом всі миші, почувши знайомий сигнал, почали завмирати на місці, а у людей, після демонстрації «страшного» зображення, збільшувалася електропровідність шкіри, що свідчило про емоційне збудження.

Через деякий час вчені провели сеанс терапії, яка була розроблена для боротьби з набутими страхами. Учасникам показували зображення квадрата і включали запис звуку, не супроводжуючи це болючим впливом струму. І люди, і миші незабаром позбулися своїх «фобій», але результати контрольних вимірів після закінчення експерименту у носіїв небажаної форми гена виявилися гіршими.

Крім того, на першому етапі експерименту дослідникам вдалося зареєструвати надвисоку активність мигдалеподібного тіла - структури мозку, що бере участь у формуванні негативних емоцій, - у людей із зазначеним вище варіантом гена BDNF. У другій частині досліду в цій групі учасників була відзначена знижена активність префронтальної кори - області, пов'язаної з усуненням хворобливих спогадів.

Джерело sciencemag.org


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.