Вчені пояснили причину зростання вмісту метану в атмосфері древньої Землі Автор: Вікторія · Опубліковано: 18.01.2010 10:51 · Розділ: Наука

Дослідники з університету Хельсінкі (Фінляндія) довели, що підвищення концентрації метану в атмосфері, що почалося близько п'яти тисяч років тому, проходило на тлі розростання торфовищ в північних областях планети.

Метан займає третє місце в списку основних парникових газів, поступаючись за ступенем впливу на тепловий баланс Землі тільки водяній парі та вуглекислому газу. Північні торфовища служать потужним джерелом метану, проте фахівці не пов'язували їх із згаданим вище різким зростанням концентрації метану. Вважалося, що утворення торфовищ приблизно співпадало в часі з останнім льодовиковим максимумом (близько 20 тисяч років тому), і ніякого відношення до подій, що відбувалися через 15 тисяч років, вони не мали. Відомо, що в процесі "старіння" торфовищ швидкість виділення метану порівняно стрімко спадає.

Торф’яники в Шотландії. Фото взято з сайту compulenta.ru
Торф’яники в Шотландії. Фото взято з сайту compulenta.ru

Популярна теорія, яка пояснює збільшення концентрації метану, була представлена Вільямом Радіменом (William Ruddiman) з Університету Вірджинії (США). На думку вченого, п'ять тисяч років тому людина вже активно впливала на клімат, а основною причиною зростання рівня парникового газу стала обробка рису в Східній Азії.

Фінські вчені спробували уточнити історію утворення торфовищ в Північній півкулі. Використовуючи радіовуглецевий метод, вони отримали набір із 954 дат, що відносяться до різних стадій формування торфовищ; статистичний аналіз дозволив визначити, що їх розростання прискорилося саме п'ять тисяч років тому.

Причинами збільшення площі джерел метану стали, як стверджується, похолодання і зростання вологості, що супроводжувалися підйомом рівня ґрунтових вод.

Джерело compulenta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.