Слимаки здатні виробляти хлорофіл Автор: Вікторія · Опубліковано: 15.01.2010 17:38 · Розділ: Наука

Вчені з Університету Південної Флориди вибрали для дослідження одного з поширених представників місцевої фауни. Зелений морський слизень Elysia chlorotica живе повсюдно поблизу східного узбережжя США і Канади.

Elysia chlorotica. Фото взято з сайту wordpress.com
Elysia chlorotica. Фото взято з сайту wordpress.com

Первинне вивчення цього слизня призвело до виникнення припущення, що він використовує сонячне світло для вироблення хлорофілу, експлуатуючи для цього мікроскопічні водорості, що населяють його. Однак, у міру розвитку генетики біологи прийшли до інших висновків. Тепер прийнято вважати, що Elysia chlorotica поглинає здатні до фотосинтезу мікроскопічні організми, а потім "краде" у них шматки генетичного коду, що відповідають за вироблення хлорофілу.

Останні дослідження, проведені американськими генетиками під керівництвом професора Університету Південної Флориди, Сідні Пірса, підтвердили це припущення. Поїдаючи свою улюблену здобич - водорості Vaucheria litorea, слимаки запозичують у них фотосинтезуючі органели - хлоропласти - і інтегрують їх у клітини власного тіла.

Для того щоб визначити механізм вироблення хлорофілу в тілі Elysia chlorotica, вчені розробили метод радіоактивного спостереження, який за допомогою спеціальних маркерів в деталях показує переміщення мікрооб'єктів в тілі слимака. Таким чином стало зрозуміло, що Elysia chlorotica володіє унікальним для природи процесом фотосинтезу.

На світі існує чимало тварин, які беруть участь у процесі вироблення хлорофілу. Прикладом можуть служити корали. Але вони просто прив'язують до себе мікроорганізми і водорості, здатні до фотосинтезу, щоб потім привласнити продукти їхньої праці. Самі клітини, що містять хлоропласти, при цьому залишаються цілими і неушкодженими.

Морські слимаки, навпаки, при поїданні носіїв необхідних їм органел виробляють спеціальний ензим, що руйнує клітинні мембрани. У результаті цього органели мікроорганізмів потрапляють за межі захисної оболонки і хлоропласти поглинаються клітинами слимака.

З'ївши певну кількість Vaucheria litorea під час однієї трапези, морські слимаки більше не повертаються до цієї їжі до того моменту, поки у них є постійний доступ до сонячного світла. Підтримуючи процес фотосинтезу всередині своїх тіл, вони "переключаються" на інші види здобичі. Крім того, Elysia chlorotica може місяцями обходитися взагалі без їжі: під час тривалого експерименту кілька особин, що мають постійний доступ до сонячного світла, провели без їжі п'ять місяців без будь-яких наслідків для організму.

Однак тривале існування без світла може зруйнувати хлоропласти. Якщо це сталося, морський слизень знову знаходить зелені водорості і поповнює набір фотосинтезуючих "елементів" у своєму організмі.

Джерело pravda.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.