Історія та традиції святкування Старого Нового року Автор: Вікторія · Опубліковано: 13.01.2010 16:39 · Розділ: Новорічні новини

Історично склалося так, що український народ зустрічає Новий рік двічі: 1 січня – за Григоріанським календарем, і 14 січня – за Юліанським. 13 січня за старим стилем – це переддень Старого Нового року. А в наш час – це свято Маланки, за яким слідує друге не менш важливе свято – Василія.

13 січня вшановуємо пам'ять знатної римлянки Меланії (Маланки), яка з юних років і до кінця днів своїх (померла в 439 р.) линула до Христа. 14 січня — свято на честь Василія (Василя) Великого (329—379), архієпископа Кесарії Кападокійської, що в Малій Азії. У традиційних звичаях та обрядах українців, пов'язаних з цими днями, добре зберігся первісний дохристиянський характер новорічного свята. Меланка-Вода приходить на щедрий вечір разом із Василем-Місяцем, щоб сповістити господарів про наступні свята, та справити гостини, які в народі так і називають — гостини Меланки.

Крім того, день Старого Нового року – це час магії і ворожінь, у цього свята цікава історія. Наші предки цього дня промовляли спеціальні заговори, щоб земля родила та худоба плодила. Існує повір’я, що після вечері треба обов’язково зайти до сусідів і попросити один в одного пробачення за можливу провину, щоб Новий рік зустріти в мирі і злагоді. А старші любили розповідати дітям, що якщо вийти опівночі надвір, то можна почути, як Новий рік проганяє Старий. Ввечері на Мелані у селянському господарстві виконувався цілий ряд ритуальних дій виробничого характеру (господарська магія). Прийнято у цей день привчати до роботи молодих коней, і волів, їх вперше запрягали. Гадати на цибулі у який місяць будуть йти дощі, та врожай плодів.

Вечір в народі називався щедрим, або багатим, що пов'язано зі звичаєм готувати багатий святковий стіл. А вже на сам Старий Новий рік – 14 січня українськими оселями ходять хлопчики і засівають зерном, примовляючи: "На щастя! На здоров’я! На новий рік"! Існує традиція, цього вечора, як і на Різдво, носити «вечерю», але не родичам і знайомим, а лише сільським бабам-повитухам.

Характерною прикметою новорічного свята в Україні є щедрування — давній народний звичай церемоніальних обходів хат із побажанням щастя членам сім'ї й розквіту господарства.

Меланка. Фото взято з сайту 559.tut.ua
Меланка. Фото взято з сайту 559.tut.ua

На відміну від колядування, обряд щедрування є народним, люди збираються гуртами переодягаються в різні персонажі і співають:
Щедрий вечір,
Добрий вечір,
Добрим людям
На здоров'я...


Інші новини розділу

 • 2017: ялинки, фотозони, і воркшопи у столиці

  2017: ялинки, фотозони, і воркшопи у столиці · Anastasia · 21.12.2016 14:16

  З нагоди святкування Нового року у Києві готують безліч цікавих локацій для мешканців та гостей міста. Цьогоріч створювати святкову новорічну атмосферу будуть ярмарки, фудкорти, фотозони та концерти.


 • Як зустріти 2016 рік?

  Як зустріти 2016 рік? · Марина Левицкая · 01.12.2015 11:22

  Не варто сперечатися з тим, що Новий рік є найчарівнішим святом у році. Це пов'язано з тим, що кожна людина вірить в зміни на краще, покладаючи великі надії на Новий рік. Свято асоціюється з чимось казковим і містичним, тому ми робимо все можливе для того, щоб допомогти всьому доброму і хорошому не оминути наш дім.


 • Найоригінальніші подарунки до Дня закоханих

  Найоригінальніші подарунки до Дня закоханих · lesya · 04.01.2014 15:04

  Після Різдва пора зимових подарунків, здавалося б, закінчиться. Але ні: якщо у вас є половинка, то готуйтеся до прекрасних сюрпризів всього через кілька тижнів. Так, День святого Валентина обіцяє потішити закоханих приємними подарунками.


 • Незвичні різдвяні традиції

  Незвичні різдвяні традиції · lesya · 04.01.2014 11:16

  Традиції українського Різдва корінням сягають у глибину віків. І якщо колись це свято відзначали з особливим розмахом, сьогодні його традиції збереглися хіба що в селах. Та все одно в багатьох українських квартирах шостого числа понад вечір у квартирах погасне світло, і різдвяна свічка освітить святковий стіл з центральною стравою – кутею – своїм ненав’язливим світлом.


 • Британець приготував різдвяну індичку в полум'ї вихлопу Lamborghini

  Британець приготував різдвяну індичку в полум'ї вихлопу Lamborghini · lesya · 24.12.2013 21:37

  Незабаром Різдво, і всі, хто його відзначає, з нетерпінням чекають цього свята. На столах українців з’явиться кутя і вареники, а британці куштуватимуть індичку.