Вигини стародавніх річок сформувалися завдяки появі кореневих рослин Автор: Вікторія · Опубліковано: 13.01.2010 10:54 · Розділ: Природа

Канадські вчені знайшли вирішення однієї з головних загадок історії Землі: чому близько 400 мільйонів років тому русла річок почали вигинатися.

Співробітники Університету Дальхузі, Ніл Девіс і Мартін Гіблінг виявили чіткий взаємозв'язок між появою в девоні глибоких звивистих річок і поширенням рослин з сильним корінням, які, ймовірно, і стабілізували береги, поклавши кінець царству широких, мілких і прямих водних потоків. Часто останні мали декілька русел, які перепліталися між собою, і ніщо не заважало їм підмивати і руйнувати береги.

Ріка Улс. Фото взято з сайту uraltravel
Ріка Улс. Фото взято з сайту uraltravel

Вчені спираються на дані скам'янілих останків рослин, виявлених у руслах чи не по всьому світу, в тому числі в Канаді, США, Великобританії, Франції та Іспанії. Вони показують, що звивисті річки зустрічалися надзвичайно рідко до появи рослин з потужним корінням.

Серед найбільш цікавих місць, вивчених дослідниками, - скеля на узбережжі Піратської бухти на півострові Гаспе у Квебеку, в якій об'єдналися скам'янілий берег доісторичної річки та одні з найстаріших скам'янілих останків коренів рослин, а також великий масив пісковика Потсдам в східній частині канадської провінції Онтаріо, який використовувався для зведення будівлі парламенту в Оттаві в XIX столітті, а в давні часи як раз знаходився на дні широкої та прямої річки.

Джерело compulenta.ru


Інші новини розділу