Зонд "Чандраян-1" зібрав докази існування океану магми на древньому Місяці Автор: Вікторія · Опубліковано: 13.01.2010 08:58 · Розділ: Наука

Індійському космічному апарату «Чандраян-1» вдалося виявити в одному з місячних кратерів великі обсяги мінералів з низьким вмістом заліза, які, як стверджується, «спливали» до поверхні океану магми, що повинен був існувати на поверхні Місяця на ранніх етапах еволюції супутника Землі.

Сучасна теорія формування Місяця базується на припущенні про те, що більше чотирьох мільярдів років тому об'єкт, що сягав розмірів Марса, зіткнувся з майбутньою Землею. В результаті цього на орбіту було викинуто достатню масу речовини для формування Місяця. Результати моделювання говорять про те, що протягом кількох сотень мільйонів років значна частина обсягу супутника повинна була знаходитися в розплавленому стані. А джерелами тепла служили саме зіткнення і процес акреції речовини на орбіті. "Важкі» мінерали, що містили залізо, поступово опускалися вглиб цього океану магми і формували мантію Місяця, а більш легкі мінерали (плагіоклази) кристалізувалися і піднімалися до поверхні.

Виявити свідчення існування цієї первинної кристалічної кори виявилося дуже складно. Довгий час єдиними доказами вважалися зразки, зібрані учасниками програми «Аполлон». Лише в минулому році японській станції «Кагуя» вдалося знайти в декількох кратерах сліди плагіоклазів.

Апарату «Чандраян-1», здається, пощастило більше: він зареєстрував наявність порід, що містять плагіоклази, на великій ділянці дна Східного моря - величезного ударного кратера діаметром більше 900 км.

На дні Східного моря зареєструвано наявність порід, що містять плагіоклази. Фото взято з сайту wikipedia.org
На дні Східного моря зареєструвано наявність порід, що містять плагіоклази. Фото взято з сайту wikipedia.org

У 1994 році американський зонд Clementine вже фіксував ділянки Східного моря, в яких практично було відсутнє залізо (а отже, ймовірність виявлення плагіоклазів в цих областях різко зростала), проте дані отримані з «Чандраян-1» дозволяють безпосередньо оцінити характеристики поглинання випромінювання речовиною і зробити однозначні висновки про властивості мінералів.

Виявлені індійським зондом породи містять менше п'яти відсотків мінералів з високою концентрацією заліза і виходять на поверхню поблизу гірського хребта, розташованого в Східному морі. Висока чистота зразків та їх розподіл по поверхні Місяця (смуга порід, що містять плагіоклази, простягнулася як мінімум на 40 км уздовж хребта) вказують на те, що «теорія океану магми» повністю відповідає дійсності.

Джерело newscientist.com


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.