Денний полив загрожує «опіками» не всім рослинам Автор: Вікторія · Опубліковано: 12.01.2010 13:56 · Розділ: Цікаві факти

Багато садівників переконані, що вдень поливати рослини протипоказано, оскільки краплі води, потрапивши на рослини, проявляють властивості лупи і можуть під дією сонячних променів спалити тканини листка. Однак ця теорія ніколи не перевірялася вченими.

Біофізик Габор Хорват з Університету Етвеша (Будапешт, Угорщина) провів з колегами дослідження, експериментуючи і використовуючи комп'ютерне моделювання. Результати роботи показали, що денний полив по-різному відбивається на листі в залежності від його типу.

Краплі води проявляють властивості лупи тільки на листках, покритих волосинками. Фото взято з сайту compulenta.ru
Краплі води проявляють властивості лупи тільки на листках, покритих волосинками. Фото взято з сайту compulenta.ru

Зокрема, на гладких поверхнях (наприклад, на кленових листках) «опіків» не буває. Але на листі таких рослин, як плавуча папороть, сонячні опіки з'являються часто, краплі води затримуються маленькими волосками і створюється ефект лупи.

Вчені також спробували відповісти на питання, чи може такий же ефект на сухому листі послужити причиною лісових пожеж. На думку Хорвата, якщо фокальна область крапель потрапляє точно на поверхню сухого листа, сфокусований сонячний промінь теоретично може викликати спалах. Однак імовірність такого розвитку подій зменшується, якщо крапля води почала випаровуватися до того, як на неї потрапить промінь.

Цікаво, що аналогічний ефект спостерігається на людській шкірі, покритій волосками, які затримують краплі води і підсилюють сонячні опіки.

Джерело a42.ru


Інші новини розділу