Галактики-привиди можуть "переслідувати" Чумацький шлях Автор: Вікторія · Опубліковано: 11.01.2010 12:57 · Розділ: Наука

Американський астрофізик Джеймс Баллок і його колеги з Університету Каліфорнії в м. Ірвайн висунули теорію про те, що сучасні телескопи не можуть виявити безлічі галактик, що обертаються по сусідству з нашою. Гіпотеза Баллока базується на припущенні про те, що світність зірок, з яких складаються ці галактики, у кілька сотень разів менша світності Сонця, і в телескоп їх важко розгледіти. Незважаючи на це, деякі з подібних скупчень все-таки вдалося виявити.

На думку вчених, недалеко від Чумацького шляху є ще менш помітні галактики. Їх до цього часу не було зафіксовано, оскільки зірки, які входять них, не тільки слабо світяться, але і мають малу масу. Через це їхні гравітаційні зв'язки вкрай слабкі і галактики, що складаються з них, важче виділити як єдині скупчення, особливо, коли спостереженням перешкоджають більш яскраві та ближчі зірки нашої власної галактики.

В цілому, астрофізики вважають гіпотезу Баллока вірогідною. Зокрема, Бет Уілман, професор астрономії в коледжі Хейверфорд, що в штаті Пенсільванія, вважає, що в майбутньому темні галактики можна буде виявити за допомогою більш досконалих засобів спостереження.

Чумацький Шлях яскраво світиться в нічному небі, але поруч можуть існувати більш тьмяні галактики, які неможливо виявити з допомогою сучасних методів спостереження. Фото взято з сайту newscientist.com
Чумацький Шлях яскраво світиться в нічному небі, але поруч можуть існувати більш тьмяні галактики, які неможливо виявити з допомогою сучасних методів спостереження. Фото взято з сайту newscientist.com

Раніше американські фахівці прийшли до висновку, що Сонячній системі загрожує зоряний вибух. Масивний білий карлик в галактиці Чумацький Шлях, що давно чекає на своє наступне періодичне виверження, знаходиться ближче до Сонячної системи, ніж вважалося раніше. Нові спостереження білого карлика та його зоряного компаньйона дають вченим можливість краще зрозуміти складне становище зірки як потенційної наднової, розповіли астрономи на 215-му засіданні Американського астрономічного товариства.

Дві зірки знаходяться в тісній подвійній системі під назвою T Pyxidis, розташованої в південному сузір'ї Компас. Дослідники прийшли до висновку, що система віддалена лише на 3260 світлових років від нашої Сонячної системи, а це набагато ближче, ніж вважалося раніше.

Нові відкриття дають підстави вважати, що білий карлик, який, за космічними стандартами, знаходиться досить близько до нас, може стати надновою, чиє гамма-випромінювання загрожуватиме Землі енергією, еквівалентною 1000 одночасних сонячних спалахів.

Система T Pyxidis відома як періодична, тому що білий карлик переживає термоядерні вибухи приблизно кожні 20 років. Такі вибухи були зафіксовані в 1890, 1902, 1920, 1944 і 1967 роках. Жоден з цих вибухів не загрожував Землі. Але система вже давно готується до наступного етапу свого розвитку.

Пояснити, чому останнім часом вибухонебезпечність системи підвищилася фахівці не можуть, однак, попереджають, що гамма-промені можуть повністю знищити озоновий шар. Проте, заспокоюють вони, найближчим часом цього не станеться: за підрахунками вчених, зірка вибухне приблизно через 10 млн. років, говорить Едвард Сіону, член дослідницької групи з університету Вілланова. «Ми не можемо розслаблятися; це дуже короткий термін в астрономічному і геологічному плані», - сказав він.

Джерело utro.ua


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.