Марсохід Spirit відзначає шосту річницю на Марсі Автор: Andriy · Опубліковано: 08.01.2010 11:36 · Розділ: Цікаві факти

10 червня 2003 з мису Канаверал злетіла ракета Delta II, несучи марсохід Spirit від Землі. 4 січня наступного року апарат здійснив успішну посадку на поверхню червоної планети - це було шість років тому (3,2 марсіанських роки). "Брат-близнюк" Opportunity прибув 24 січня. Місія повинна була тривати близько трьох місяців, але запасу міцності пристроїв вистачило на значно триваліший термін. Однак 9 місяців тому Spirit застряг на ділянці, що отримала назву "Троя" (Troy), яка знаходиться в південній півкулі. Після відмови правого переднього колеса в 2006 році, місяць тому також вийшло з ладу заднє. З чотирма-п'ятьма колесами вибратися з пастки поки немає можливості. Остання спроба призвела лише до більшого заглиблення марсохода в грунт (на 6 мм).

Зображення з марсоходу Spirit. Фото взято з сайту 3dnews.ru
Зображення з марсоходу Spirit. Фото взято з сайту 3dnews.ru

Тим не менше, NASA поки не втрачає надії на звільнення Spirit. Якщо не вийде зрушити його з місця шляхом обертання доступних коліс, тоді буде зроблена спроба нахилити апарат їх поворотом. Хоча є можливість змінювати положення сонячних панелей для збору ними максимальної кількості сонячного світла, через кілька місяців зими цього може виявитися недостатньо для забезпечення живлення внутрішніх обігрівачів, що захищають електроніку. Поточний кут нахилу Spirit становить 5° у напрямку на південь, а зимове Сонце буде в північній частині неба. Останні дні марсохода також наближаються з накопиченням пилу на панелях. За словами інженера систем живлення машини з Лабораторії реактивного руху (Jet Propulsion Laboratory) в Пасадені Дженніфер Херм (Jennifer Herman), з поточною швидкістю збільшення шару пилу при відсутності нахилу, енергії буде ледве достатньо, щоб пережити зимове сонцестояння.

Однак навіть якщо становище апарату вдасться змінити, а вітер прибере пил, кількість сонячного світла продовжить зменшуватися до травня цього року. На той час Spirit може не вистачити енергії для продовження функціонування. І все ж команда апарату сподівається на краще. Навіть при нерухомому стані марсохода можна вивчати навколишню місцевість, спостерігати за погодою і вивчати оголені колесами ділянки ґрунту. Радіосигнал може бути використаний для вимірювання коливань осі обертання Марса, що покаже щільність ядра планети. Цей та інші проведені експерименти і досконалі відкриття виходять далеко за межі очікуваного від місії ефекту.

Джерело 3dnews.ru


Інші новини розділу