Американці створили найпотужніший лазер в світі. Автор: Вікторія · Опубліковано: 03.04.2009 12:45 · Розділ: Нові технології

У Національній лабораторії США імені Лоуренса Лівермора (Lawrence Livermore National Laboratory), було завершено будівництво найпотужнішого лазеру в світі — Національної установки запалення (National Ignition Facility, NIF). На сам проект було витрачено 3,5 млрд $, спорудження лазеру проходило 12 років. Розміри даної установки прирівнюються до розміру футбольного поля. Вона складається із 192-х самостійних лазерних випромінювань, які, в ході експериментів, одночасно направлятимуть промені на мішень, розміром в декілька сантиметрів.

За одну тисячну частку секунди промінь здолає близько 300 м. Енергія імпульсу досягне 1,8 млн Дж. Учені чекають, що температура і тиск на мішені наблизяться до показників, рівних температурі в середині сонячного ядра.

Суперлазер використовуватиметься як для мирних цілей, так і для бойових. Зокрема, за його допомогою ВПС США тестуватимуть придатність ядерних боєголовок, виготовлених десятки років назад.

В мирних цілях лазер використовуватимуть для астрофізичних експериментів, в яких моделюватимуться процеси, що відбуваються в середині зірок і планет, а також будуть проводитися дослідження можливостей ядерного синтезу.

За словами Едварда Мозеса (Edward Moses), керівника цього проекту: «Експерименти такого рівня проводитимуться вперше за всю історію науки»,адже реакції термоядерного синтезу були відкриті більше 70 років тому. У 1934 році Георгій Гамов, американський фізик російського походження, висловив думку, що ядерні реакції, які протікають при високій температурі, можуть бути джерелом енергії, здатним протягом мільярдів років підтримувати зірки в гарячому стані. Детальну теорію ядерних реакцій в зірках розвинув також нобелівський лауреат Ханс Бете (Hans Bethe) в 1938 році.

У цих реакціях з ядер водню синтезуються складніші ядра інших елементів — гелію, літію, бору, вуглецю. А оскільки їх світіння відбувається при високій температурі, ці реакції називають термоядерним синтезом. Реакції термоядерного синтезу здійснюються в установках різного типу: одні, так звані "токамаки" (від «тороїдальна камера з магнітною котушкою»), утримують плазму усередині замкнутого контуру за допомогою магнітів. На найбільшому "токамаці" JET, побудованому Європейським Союзом у Великобританії, потужність термоядерної реакції досягає вже 16 тис. кВт. При цьому повертається близько 40% вкладеної у плазму енергії. Дані установки використовують надпотужні лазерні промені, які з усіх боків прямують на мішень з термоядерним паливом. Це суміш дейтерію з тритієм, охолоджена нижче температури плавлення водню (-263 °C).


Інші новини розділу

 • Цікаві факти про компресор

  Цікаві факти про компресор · Jane Holiday · 19.05.2017 12:02

  Компресор – це енергетична машина чи пристрій для підвищення тиску (стискання) та переміщення газоподібних речовин. «Батьком» компресора був насос, він винайдений тисячу років тому. Зараз вони використовуються в найрізноманітніших галузях промисловості.


 • Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії

  Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії · kseniya_www · 15.04.2017 21:14

  Канадська компанія Hydrostor розробила нову систему зберігання енергії на основі стисненого повітря, яка дешевша літій-іонних акумуляторних батарей, а також не використовує природний газ, як це роблять інші системи такого типу.


 • 2017: найочікуваніші гаджети

  2017: найочікуваніші гаджети · Anastasia · 16.01.2017 10:19

  Минулий рік не відзначився революційними новинками у сфері широкого вжитку. Прозорі чи гнучкі смартфони не з’явилися на ринку, а гаджети, які працюють за допомогою безпровідної зарядки акумулятора, без сумніву потрібно вдосконалювати. Також відкритим залишається питання про заряд звичних акумуляторів, які при інтенсивному використанні смартфону працюють не більше одного дня. До вашої уваги підбірка апаратів, які будуть конкурувати на ринку і зацікавлять суспільство у 2017.


 • Найкращі технологічні новинки 2016

  Найкращі технологічні новинки 2016 · Anastasia · 09.01.2017 13:35

  Минулий рік видався багатим на техно-новинки в сфері віртуальної реальності та використання дронів. Не менш важливим є представлення концепту «сонячного даху», що у майбутньому дасть можливість позбавитися електроенергії. Інтенсивність розвитку саме цих відгалужень зумовлена в першу чергу потребою людства у збереженні екологічної системи нашої планети.


 • Як вибрати праску?

  Як вибрати праску? · Anastasia · 04.01.2017 17:06

  Вдома ми користуємося багатьма гаджетами, які спрощують нам життя і допомагають виглядати на всі сто. Тому при виборі праски для домашнього вжитку ще в магазині слід звертати увагу на такі дрібниці як поверхня, якість ручки та допоміжні деталі. Далі декілька корисних порад, щоб обрати найоптимальніший варіант за співвідношенням ціна - якість.