Прояснено механізм відновлення металів бактеріями Автор: Вікторія · Опубліковано: 05.01.2010 11:35 · Розділ: Наука

Біологи з Університету Східної Англії, Тихоокеанської північно-західної національної лабораторії і Університету штату Пенсільванія (США) представили опис білкового комплексу, який дозволяє бактеріям Shewanella oneidensis передавати електрони назовні через мембрану.

S. oneidensis здатна очищати водойми від сполук урану і хрому, а також захищати метали від корозії. Для взаємодії з речовинами, розташованими поза клітиною, мікроорганізм використовує спеціальні білки (цитохроми), що знаходяться на зовнішній мембрані. Передачу заряджених частинок, необхідних для відновлення металів, назовні забезпечує ланцюг транспорту електронів, будову якого і вивчали дослідники.

Бактерії S. oneidensis. Фото взято з сайту sciencephotolibrary.co.uk
Бактерії S. oneidensis. Фото взято з сайту sciencephotolibrary.co.uk

У своїх експериментах учені спостерігали за процесом переносу електронів за допомогою протеоліпосом (ліпосом, що містять білки) і окислювально-відновлювального індикатора метилвіологена. «Нам вдалося виявити, що бактерії здатні створювати крихітні «проводи», що проходять крізь стінки клітини і безпосередньо контактують із зовнішніми речовинами», - розповідає один з дослідників, Девід Річардсон (David Richardson). За даними науковців, у передачі електронів бере участь комплекс з трьох білків: MtrA (внутрішній), MtrC (зовнішній) і білок, що з'єднує їх - трансмембранний MtrB.

На наступному етапі роботи вчені повинні визначити структуру цих білків і всього комплексу загалом. Дані про механізм взаємодії протеїнів з електронами можуть бути використані при конструюванні джерел енергії на базі S. oneidensis. Проекти таких джерел вже існують.

Джерело pnas.org


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.