Перезавантаження російсько-американських відносин Автор: Lussilda · Опубліковано: 07.03.2009 00:05 · Розділ: Події у світі

В п’ятницю, 6 березня в Женеві зустрічалися керівники американської і російської дипломатії. Держсекретар США Гілларі Клінтон, яка здійснює свій перший європейський візит, провела зустріч на вищому рівні з міністром закордонних справ Росії Сєрґєєм Лавровим. Розмова Клінтон і Лаврова була першою і надзвичайно важливою зустріччю від часу виборів у США.

Основні теми розмов – це справи спільних угод про ядерну зброю, Іран і систему ПРО. На переконання деяких експертів, нова американська адміністрація може навіть відмовитися від проекту розміщення протиракетних баз на території Польщі та Чехії, аби лише поліпшити взаємини з Росією.

Хоча сама пані Клінтон перед від’їздом до Женеви заявляла, що США не мають наміру визнавати регіони Грузії, що відокремилися, не визнають жодної сфери впливу Росії і того, що у неї є свого роду право вето на приєднання когось до ЄС або НАТО.

Нагадаємо, робота ради Росія-НАТО - головного форуму, в рамках якого проходив діалог між РФ та Північноатлантичним альянсом, була заморожена в серпні 2008 р. після військового конфлікту в Південній Осетії.

Альянс тоді засудив дії Росії як "непропорційні" і прийняв рішення припинити політичний діалог з Москвою. Пізніше і Росія оголосила про припинення військової співпраці з НАТО. Проте 2 грудня 2008 р. генсек НАТО Яап де Хооп Схеффер повідомив, що "країни-союзники домовилися про умовне та поступове відновлення контактів з Росією".

Останньою ознакою потепління у відносинах між Москвою та США була угода щодо транзиту російською територією вантажів для американських військ у Афганістані. Тому, вочевидь, участь Гілларі Клінтон в ухваленні рішення про відновлення російсько-натовських відносин зіграла чи не вирішальну роль.

Як зазначили представники Альянсу, відновлення стало необхідним, насамперед, з огляду на спільні інтереси НАТО і Росії. А саме: стабілізація і боротьба проти ісламістського руху в Афганістані, запобігання наркоторгівлі, боротьба з тероризмом, співпраця у сфері нерозповсюдження зброї масового знищення та позиція Північноатлантичного блоку щодо іранської атомної програми. В усіх цих речах і Москва, і НАТО мають схожі цілі, тож, це й оголошене основними аргументами «розмороження» діалогу з Росією.

На початку зустрічі Клінтон подарувала Лаврову велику червону кнопку на жовтій основі з надписом "Peregruzka". Цей подарунок повинен символізувати прагнення американської адміністрації здійснити перезавантаження відносин між Вашингтоном і Москвою.

"Хочу подарувати вам невеликий подарунок, який символізує те, про що вже говорили і президент Обама, і віце-президент Байден, і я. Ми хочемо перезапустити наші стосунки, і ми зробимо це разом", - сказала Клінтон, презентуючи подарунок.

Клінтон і Лавров натиснули на сувенірну кнопку і розпочали обговорення відносин між двома країнами.

Джерела: Радіо Собода, РБК Україна


Інші новини розділу