Досліджено симбіоз акацій і мурах Автор: Вікторія · Опубліковано: 11.01.2010 08:45 · Розділ: Наука

Спільне існування мурах і рослин протягом багатьох поколінь створило цікавий приклад взаємовигідної, хоча і не завжди чесної маніпуляції. Про це повідомляють біологи з Лондонського університету (Royal Holloway, University of London) і їхні колеги з університетів Сент-Ендрю (University of St. Andrews) і Лунда (LU).

Сама по собі, взаємодія такого типу не нова. Цікаво інше: як і в будь-якій угоді, в подібному союзі рослин і комах кожен з партнерів прагне при першій слушній нагоді отримати більше вигоди.

Раніше було доведено, що мурахишахрують зі свого боку, не даючи розмножуватися деревам. Тепер же з\'ясувалося, що і з рослинами все так само. Фото взято з сайту bbc.co.uk
Раніше було доведено, що мурахишахрують зі свого боку, не даючи розмножуватися деревам. Тепер же з\'ясувалося, що і з рослинами все так само. Фото взято з сайту bbc.co.uk

За словами вчених, деякі з речовин-репелентів, вироблених акацією, - це хімічна імітація феромонів, що їх мурахи використовують для спілкування. "Ми розпорошили речовину над мурахами, щоб побачити, як вони будуть реагувати. Комахи відразу ж почали вести себе дуже збуджено й агресивно", - пояснив Рейн.

Подібно до того як це роблять самі мурахи при появі небезпеки, рослина маніпулює своїми мешканцями, використовуючи їх сигнальну систему запахів і підказуючи таким чином, коли її потрібно захищати.

Раніше для фахівців було загадкою, чому в період запилення, коли квітки рослини відкриті і беззахисні для зовнішніх впливів, мурашки їх не чіпають. Адже, природничих бар'єрів на зразок слизьких і липких поверхонь, що перешкоджають проникненню комах із землі, у акації немає.

Як з'ясували вчені, рослина використовує відразу два підходи для вирішення цієї проблеми. По-перше, вона дає своєрідний "хабар" мурахам, що живуть на ній, скидаючи малі дози нектару на стебла, щоб вони поїдали, не доходячи до квітів. Крім того, акація використовує неприємні для комах запахи, утримуючи мурах на відстані від нектару на період запилення, а також залучає їх до активного захисту.

За словами Рейна, настільки ретельно опрацьована система показує, що мурашки і їхні господарі-рослини довго розвивалися разом, охороняючи і контролюючи один одного.

Джерело bbc.co.uk


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.