Вивчення зубів прояснило деякі питання еволюції людиноподібних мавп Автор: Вікторія · Опубліковано: 08.01.2010 13:32 · Розділ: Наука

Вчені з університету Ілінойса в Чикаго і Університету штату Арізона (США) отримали нові дані про життєвий цикл орангутангів і горил, встановивши момент появи перших корінних зубів у цих видів мавп.

"Знаючи час появи корінних зубів у приматів, можна визначити тривалість періоду їх вагітності, вік статевого дозрівання, тривалість життя і багато інших характеристик виду, - розповідає один з дослідників, Гері Шварц (Gary Schwartz). - Люди сильно відрізняються від інших приматів: наші діти розвиваються повільно, і корінні зуби у них виростають порівняно пізно. Еволюційна історія людини буде неповною, якщо ми не з'ясуємо, коли і за яких обставин відбувся перехід до цього сповільненого розвитку".

Мікрофотографія зуба орангутанга, на якій видно лінії росту дентину і емалі. Фото взято з сайту asu.edu
Мікрофотографія зуба орангутанга, на якій видно лінії росту дентину і емалі. Фото взято з сайту asu.edu

Встановити час появи корінних зубів у мавп, що знаходяться в природному середовищі, дуже складно. Достовірні дані такого роду були отримані тільки при спостереженні за шимпанзе. Тому науковці пішли іншим шляхом: вони намагалися відшукати черепи орангутанга Pongo pygmaeus і горили Gorilla gorilla в музейних колекціях і знайшли відповідні зразки в Баварському зоологічному музеї. Розрізавши зуби мавп, дослідники вивчили лінії росту дентину та емалі, які збереглися і визначили тимчасові співвідношення, що їх цікавили.

Pongo pygmaeus. Фото взято з сайту wikimedia.org
Pongo pygmaeus. Фото взято з сайту wikimedia.org

Як з'ясувалося, перші корінні зуби у горили з'являються через 3,8 року після народження, що приблизно відповідає темпам розвитку шимпанзе. В орангутанга процес йде набагато повільніше, і зуби з'являються лише через 4,6 року. "Сповільнення розвитку, однак, не є доказом особливого еволюційного зв'язку орангутанга з людиною, - пояснює Шварц. - Ця особливість проявилася у двох групах тварин, які відокремилися одна від одної".

Автори відзначають високу точність своєї методики і пропонують використовувати її для вивчення останків вимерлих предків людини.

Джерело asu.edu


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.