Дикі шимпанзе сприймають вогонь так само, як люди Автор: Вікторія · Опубліковано: 06.01.2010 12:51 · Розділ: Цікаві факти

Дикі шимпанзе володіють розумінням концепції вогню, на підставі чого можуть міняти свою поведінку, передбачаючи подальше його поширення, що є базовою навичкою, яка дозволила предкам людини навчитися використовувати вогонь в своїх цілях, впевнені дослідники.

Група вчених під керівництвом антрополога Джил Прутцем (Jill Pruetz) з Університету Айови вивчали поведінку диких шимпанзе, які мешкають в саванах Сенегалу, де в кінці засушливих сезонів часто трапляються пожежі, викликані як природними причинами, так і активністю людей, що використовують вогонь для очищення землі та полювання.

Вчені виявили, що на відміну від інших тварин, які часто страждають від пожеж (як, наприклад, слони, що демонструють виражені ознаки стресу і високий рівень смертності в результаті впливу дикого вогню), шимпанзе при наближенні полум'я ведуть себе дуже передбачувано і не виявляють ознак неспокою, спокійно віддаляючись від фронту пожежі, що наближається.

"Спостереження велися в кінці посушливого сезону, коли пожежі були особливо сильні і спалювали дерева дуже швидко, однак шимпанзе були дуже спокійні з цього приводу, вони вели себе набагато впевненіше, ніж я", - сказала Прутцем. - Вони набагато краще за мене справлялися з передбаченням подальшого напрямку розповсюдження полум'я", - додала вона.

При цьому, судячи з їхньої поведінки, шимпанзе чудово розуміють силу дикого полум'я, що проявляється в їхніх специфічних рухах і вигуках, які вони здійснюють при наближенні полум'я. Прутцем впевнена, що в шимпанзе є навіть специфічний "танець вогню" - уповільнені рухи, які робить домінантний самець тієї чи іншої групи мавп при виявленні полум'я.

Шимпанзе чудово розуміють силу вогню, що проявляється в їхніх специфічних рухах та вигуках і здатні точно передбачати подальший напрямок розповсюдження полумя
Шимпанзе чудово розуміють силу вогню, що проявляється в їхніх специфічних рухах та вигуках і здатні точно передбачати подальший напрямок розповсюдження полумя

"Ще одним цікавим відкриттям є специфічний крик, який я не чула ніколи: ні до, ні після того, як спостерігала за шимпанзе, що тікають з місця пожежі", - сказала Прутцем. Згідно з висновками вчених, зроблених на основі спостережень, шимпанзе зуміли освоїти першу із стадій усвідомлення, необхідних для керування вогнем - концептуалізацію вогню, розуміння його "поведінки" в різних умовах, за допомогою чого можна передбачити його подальше розповсюдження і уникнути раптового зіткнення з ним.

Наступним умінням є управління вогнем - підтримання його з допомогою пальних матеріалів, обмеження його розповсюдження і можливість транспортування. Останньою стадією розуміння вогню є можливість його видобутку.

Прутцем вважає, що шимпанзе навряд чи здатні самостійно навчитися контролювати вогонь і, тим більше, його видобувати, однак, цілком ймовірно, що їх можна цьому навчити.

Джерело rian.ru


Інші новини розділу