Клітини мозкової тканини запам'ятовують зовнішні подразники Автор: Вікторія · Опубліковано: 05.01.2010 13:30 · Розділ: Медицина

Дослідники з Університету Західного резервного району (США) показали, що спостереження за активністю клітин в зрізах тканини мозку щурів дозволяють отримувати інформацію про зовнішні подразники.

Нейробіологи звичайно виділяють три типи людської пам'яті: декларативну, призначену для зберігання фактів, процедурну, що відповідає за набуття та збереження навичок, і короткочасну робочу. Дослідників цікавив механізм функціонування останнього типу пам'яті.

У своїх експериментах вчені реєстрували активність плазматичних астроцитів (одного з видів нейрогліальних клітин), що розташовуються в гіпокампі. Нерідко саме астроцити виявляються пошкодженими у хворих на епілепсію. «Фахівцям відомо, що у багатьох епілептиків спостерігаються порушення пам'яті, - розповідає один з дослідників, Філліп Ларімер (Phillip Larimer). - І ми ретельно досліджували можливий зв'язок».

Гіпокамп. Фото взято з сайту compulenta.ru
Гіпокамп. Фото взято з сайту compulenta.ru

Досліди дали позитивні результати: при введенні стимулюючих електродів в зрізи гіппокампу гризунів реєструвалася мимовільна активність плазматичних астроцитів, яка дозволяла визначити, на який з електродів було подано напругу. «Спостерігати за однією клітиною було марно, - розповідає інший дослідник, Бен Строубрідж (Ben Strowbridge). - Ефект запам'ятовування проявлявся тільки при вивченні великої групи клітин». За даними вчених, «спогади» такого роду зберігалися протягом десяти секунд.

Науковцям також вдалося з'ясувати, що формування «спогадів» в їхньому досвіді забезпечують гранулярні клітини, опис яких склав у 1893 році іспанський вчений, лауреат Нобелівської премії з фізіології й медицини, Сантьяго Рамон-і-Кахаль.

Дослідники планують продовжувати експерименти і з'ясувати, який максимальний обсяг інформації можна утримувати в гіпокампі.

Джерело compulenta.ru


Інші новини розділу