Дослідники визначили причину виникнення землетрусів Автор: Вікторія · Опубліковано: 04.01.2010 12:33 · Розділ: Екологія

Сейсмологи встановили, що вплив приливних сил, викликаних, наприклад, Місяцем, може призводити до землетрусів.

Приливні сили - це сили, що виникають при русі тіла в неоднорідному силовому полі, типовим прикладом якого є гравітаційне поле.

Приливні сили відповідальні не тільки за припливи і відливи, а й за багато інших ефектів в небесній механіці. Так, наприклад, вони можуть розігрівати небесні тіла: саме завдяки приливним силам на Енцеладі є океан.

Система збору сейсмічних даних. Фото взято з сайту wired.com
Система збору сейсмічних даних. Фото взято з сайту wired.com

У рамках дослідження вчені збирали дані про невеликі землетруси, які регулярно відбуваються поблизу розлому Сан-Андреас. Зокрема, сейсмологів цікавили дані про регіон площею близько 110 квадратних кілометрів на якому було зареєстровано близько 1700 невеликих землетрусів у період з 2001 по 2008 роки.

Статистичний аналіз дозволив встановити, що частота коливань земної кори помітно збільшувалася, коли припливні сили діяли в напрямку, що збільшує напругу в розломі, і зменшувалася, коли сили діяли в протилежному напрямку. За словами вчених, нові результати показують, наскільки розломи чутливі до найменших коливань напруги.

А нещодавно американські геологи встановили, що землетрус у китайській провінції Сичуань міг стати результатом людської діяльності. Вчені довели, що створення водосховища на річці Цзіпінгпу могло спровокувати зростання напруги в розломі, що, зрештою, і призвело до катастрофічного землетрусу.

Джерело wired.com


Інші новини розділу