"Рослинний" інсулін врятує діабетиків Автор: Вікторія · Опубліковано: 04.01.2010 08:37 · Розділ: Медицина

Генетики з канадської компанії SemBioSys Genetics почали тестувати на людях інсулін, отриманий з рослин. Нове джерело такого необхідного діабетикам гормону буде значно дешевшим. Історично склалося, що виробництво інсуліну здійснювалося шляхом виділенням його аналогів з клітин тварин (великої рогатої худоби і свиней). Ці сполуки відрізнялися від людського інсуліну структурою, тому в подальшому необхідно було проводити їх хімічну модифікацію. Однак цей спосіб виявився занадто дорогим для промислового виробництва.

Трохи пізніше з тією ж метою почали використовувати бактерій, які, будучи генетично модифікованими, починають синтезувати аналог інсуліну. Цей спосіб прижився завдяки тому, що вимагав менш серйозної зміни будови отриманих молекул. У SemBioSys Genetics пішли іншим шляхом. Дослідники імплантували в сафлор гени, які змусили рослину виробляти сполуки, названі вченими проінсуліном. Потім речовину обробили спеціальними ферментами і отримали особливий тип інсуліну - SBS-1000.

За структурою, фізичним властивостям і функціональністюрослинний інсулін відповідає людському. Фото взято з сайту msnbcmedia1.msn.com
За структурою, фізичним властивостям і функціональністюрослинний інсулін відповідає людському. Фото взято з сайту msnbcmedia1.msn.com

Проведені тести показали, що за структурою, фізичним властивостям і функціональністю SBS-1000 відповідає людському інсуліну, а також безпечний для здоров'я. Спочатку вчені протестували речовина на гризунах і приматах, а недавно дійшли і до людини. Зараз у Великобританії проходять перші стадії клінічних випробувань, 30 здорових добровольців перевіряють на собі дію синтетичного гормону. Вчені порівнюють дію SBS-1000 з двома іншими комерційними препаратами, що використовуються для лікування діабету, і вивчають його біологічний вплив на людину.

Про отримані результати канадська компанія обіцяє відзвітувати в першій половині наступного року. Новий спосіб одержання інсуліну (у випадку успішного завершення тестування на людях) значно знизить витрати на виробництво. Зокрема, не треба буде проводити складну і дорогу обробку бактерій. У прес-релізі компанії зазначено, що сафлор в Північній Америці майже не вирощується. Це означає, що у нього майже немає споріднених видів і, як наслідок, мінімальна ймовірність втрати генів, так необхідних для виробництва проінсуліну з цих рослин.

Джерело newsland.ru


Інші новини розділу