Бджоли вчитимуть пілотів літати Автор: Вікторія · Опубліковано: 04.01.2010 16:43 · Розділ: Цікаві факти

Звичайна бджола може багато чому навчити досвідчених пілотів і авіаконструкторів. Ця комаха вміє дуже акуратно і точно приземлятися, уникаючи найменших потрясінь. Біоінженери вирішили вивчити принципи посадки комахи і спробувати застосувати їх при конструюванні авіаційної техніки, щоб позбавити пілотів від перевантажень, а машини від трясіння.

Проблема світової авіації полягає в тому, що посадка судна на землю є скоріше «контрольованим падінням». У цей момент пілоти зазнають найбільшого навантаження, утримуючи вертоліт в правильному положенні і стежачи за швидкістю зближення з посадочною смугою. Якщо ж літаючий апарат опускається на нерівну поверхню, то ніякі хитрощі не вбережуть екіпаж і пасажирів від потрясіння.

Бджоли не знають таких проблем. Покладаючись на зір, дотик і відчуття від відбиваного повітряного потоку, вони можуть наблизитися до вибраного місця посадки і делікатно приземлитися. Для того, щоб розглядати цей процес в деталях, австралійським вченим з Центру зору та Інституту мозку при Університеті Квінсленда довелося спорудити спеціальний посадковий майданчик для бджіл і оточити його високошвидкісними камерами, здатними відобразити найдрібніші рухи.

Бджола може стати хорошим учителем для пілотів. Фото взято з сайту mirbukashek.ru
Бджола може стати хорошим учителем для пілотів. Фото взято з сайту mirbukashek.ru

Аналіз відеозапису показав, що при наближенні до кінцевої точки польоту бджоли використовують «оптичні потоки» - візуальні зорові сигнали, що дозволяють їм оцінити свою швидкість переміщення щодо землі. Сповільнюючи рух і здійснюючи невеликі ривки вперед, бджоли наближаються до місця посадки і зависають над ним на висоті 16 міліметрів.

Ця позиція, що отримала назву «мертва точка», є початковим становищем для подальшої посадки. Буквально за кілька тисячних секунди, продовжуючи летіти, бджола розпрямляє лапки, торкається землі і, надійно опершись, акуратно опускає своє тіло вниз. При цьому не має ніякого значення кут наближення до поверхні або нерівності місця посадки - достатньо, щоб лапки могли дотягнутися з «мертвої точки» до платформи.

При посадці на похилу поверхню бджоли опускають голову нижче, щоб вусики торкнулися землі. Як тільки це відбувається, комаха розпрямляє передні лапи, а також переносить центр ваги строго в середину корпусу. Таким чином, головні антени також задіяні в процесі приземлення.

Для вчених поки що залишається загадкою як бджоли можуть орієнтуватися при зависанні на одному місці. «Оптичні потоки» видимі для них, тільки коли вони рухаються, а варто їм завмерти, як цей спосіб зору перестає працювати. Біоінженери припускають, що ці комахи мають ще один вид зору. Однак для того, щоб його виявити, потрібно провести додаткові дослідження.

Дослідники переконані, що авіаконструкторам є чому повчитися у бджіл. Можливо, що саме їхній механізм посадки може лягти в основу повітряного транспорту майбутнього. Адже придумати щось більш досконале, ніж витвір мільйонів років еволюції, дуже складно.

Джерело pravda.ru


Інші новини розділу