Розшифровано геном бактерії, що ушкоджує зуби людини Автор: Вікторія · Опубліковано: 31.12.2009 14:39 · Розділ: Наука

Група дослідників з Європи, Китаю та Канади дослідила геном карієсогенної бактерії Bifidobacterium dentium і з'ясувала, що дозволяє цьому мікроорганізму успішно розвиватися в ротовій порожнині і протистояти впливу різноманітних гігієнічних засобів.

Більша частина видів біфідобактерій приносить людині користь, сприяє травленню, пригнічує розвиток деяких видів пухлин, гнилісних і хвороботворних мікробів. Проте, B. dentium, що стимулює розвиток карієсу, разюче відрізняється від своїх побратимів, для того щоб з'ясувати, чим саме викликана поява відмінностей, дослідники поставили собі за мету розшифрувати її геном.

У результаті вченим вдалося ідентифікувати 2 636 368 пар основ і 2 143 відкриті рамки зчитування - послідовності нуклеотидів, потенційно здатні кодувати білок. Як з'ясувалося, існування бактерії в ротовій порожнині підтримується за рахунок великої кількості генів, що кодують ферменти, які розщеплюють цукор; завдяки цьому, інші біфідобактерії, що живуть у травному тракті, мають вільний доступ до вуглеводів і обходяться меншою кількістю ферментів.

Карта геному B. dentium. Фото взято з сайту compulenta.ru
Карта геному B. dentium. Фото взято з сайту compulenta.ru

У B. dentium також були виявлені гени, рівень експресії яких підвищується в кислому середовищі. Ймовірно, це дозволяє бактеріям виживати в порожнинах зубів, де кислота знищує зубну емаль. На заключному етапі дослідження вчені провели спостереження за процесом розвитку B. dentium в різних рідинах для полоскання рота і антисептичних розчинах; в цьому експерименті було зареєстровано зростання активності групи генів, що кодують білки, які зв'язують токсичні речовини і знешкоджують їх.

Тепер, коли секрети виживання B. dentium розкриті, позбутися від надокучливих бактерій стане простіше: вчені вже відзначили кілька ферментів, які можуть послужити «мішенями» для майбутніх лікарських засобів.

Джерело sciencemag.org


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.