Доісторичний карликовий кит виявився природним пилососом Автор: Вікторія · Опубліковано: 30.12.2009 13:36 · Розділ: Природа

Старовинний карликовий кит, знайдений в Австралії ще в минулому сторіччі, виявився досить незвичайним створінням: хоча він і мав зуби, але збирав їжу з дна наче пилосмок.

Палеонтологи виявили карликового кита ще в 1932 році поблизу австралійського містечка Торкі (Torquay). Довжина тулуба стародавньої тварини не перевищувала трьох метрів. При цьому він володів рисами сучасних вусатих китів, а саме, схожими за будовою щелепою і черепом. Трохи пізніше, в 1939 році, скам'янілостям дали назву Mammalodon colliver. Вік знахідки оцінили в 25-28 мільйонів років.

Однак зоряний час кита настав тільки зараз, коли за його вивчення взявся доктор Еріх Фіцджеральд (Erich Fitzgerald), який працює в музеї Вікторії. "Я припускаю, що він був придонних хижаком, який використовував свій язик і коротку, тупу морду для збору дрібної здобичі. Таким чином перед нами фактично експериментальний зразок еволюції вусатих китів", - пояснює Фіцджеральд.

Вгорі:новий
Вгорі:новий

Така незвичайна система, мабуть, передувала фільтруючим властивостям китового вуса сучасних величезних синіх, горбатих та смугастих китів. Всі вони пропускають морську воду крізь особливі "фільтри" усередині ротової порожнини, які дозволяють виловити дрібну здобич. Незвично ще й те, що у M. colliver були зуби. Можливо, така нестандартна комбінація дозволяла тварині також полювати на велику здобич.

Цікавим є і те, що карликовий кит, ймовірно, походив від більш великих родичів. А нові розміри були ще одним експериментом природи, який дозволив цим істотам зайняти порожню екологічну нішу.

Janjucetus hunderi, що жив приблизно в один час з M. colliver і також знайдений поблизу Торкі, теж був м'ясоїдним зубастиком. "Ймовірно, ранні вусаті кити пережили масу дивних змін-пристосувань", - відзначає Фіцджеральд.

Джерело nationalgeographic.com


Інші новини розділу