При пересуванні по землі комахи покладаються на зір Автор: Вікторія · Опубліковано: 31.12.2009 13:37 · Розділ: Природа

Біологи з Університету Саутгемптона та Кембриджського університету (Великобританія) довели, що при переміщенні по поверхні зі складним рельєфом особини пустельної сарани Schistocerca gregaria, як і представники більш розвинених груп тварин, візуально контролюють положення кінцівок.

Багато істот з родини комах проводять основну частину свого життя в польоті, і ентомологів завжди більше цікавило те, як зір допомагає їм знаходити шлях у повітрі. «Інші комахи - таргани, палочники, цвіркуни - в основному переміщаються по землі, але у них є довгі вусики, а їхні очі, навпаки, невеликі, - розповідає провідний дослідник, Джеремі Найвен (Jeremy Niven). - У сарани короткі вусики і великі очі, і вона чудово почувається і на землі, і в повітрі. Ці її якості нас і зацікавили».

Результати дослідів з комахами, одне око яких було закрите. Фото взято з сайту compulenta.ru
Результати дослідів з комахами, одне око яких було закрите. Фото взято з сайту compulenta.ru

Для проведення експериментів дослідники створили чорні сходи з 90 сходинками завдовжки 4 і шириною 0,1 см, розташованими на відстані 1,3 см одна від одної. Сходи помістили на білу поверхню, зверху садили сарану, після чого всі пересування комахи фіксувалися високошвидкісною відеокамерою. Для того щоб точно оцінити роль зорової інформації, вчені, використовуючи чорну акрилову фарбу, зафарбували деяким комахам одне око; частині особин також видалили вусики.

«Об'єднавши дані різних експериментів, ми виявили, що сарана дійсно покладається на зір при пересуванні, - каже Найвен. - Коли комаха не бачить одну зі своїх ніг (око, що знаходиться на відповідній стороні тіла, зафарбоване), вона не намагається переставляти її на наступну сходинку, вважаючи за краще крокувати з іншої ноги». Вченим також вдалося з'ясувати, що особи S. gregaria, прийнявши рішення, куди вони в наступний момент поставлять ногу, вже не можуть його змінити: якщо в момент кроку відбуваються якісь зміни рельєфу, вони оступаються.

«У ссавців число нейронів, що відносяться до зорової системи, перевищує загальну кількість нейронів в нервовій системі сарани, проте навіть настільки примітивний мозок, як виявляється, може успішно справлятися зі складними завданнями», - підводить підсумок дослідженню Найвен.

Джерело cam.ac.uk


Інші новини розділу