Вчені розкодовували процес формування спогадів Автор: Вікторія · Опубліковано: 29.12.2009 13:38 · Розділ: Наука

Американські вчені вважають, що їм вдалося зрозуміти один з механізмів, який дозволяє мозку формувати спогади. Дослідники вже давно знали, що синапс (область дотику нервових клітин між собою або з тканинами, що містять нервові клітини) є одним з ключових елементів системи зберігання та обміну інформацією в мозку.

Тепер же, зазначають вчені університету в каліфорнійській Санта-Барабарі, вони зрозуміли, яким чином ведуть себе молекули, що знаходяться в синапсі, і як їхня поведінка призводить до "цементування" пам'яті. Це дослідження може призвести до появи нових методів лікування таких захворювань як хвороба Альцгеймера, вважають науковці.

Нейрони - ключові компоненти мозку, вони передають і обробляють дані. Фото взято з сайту bbc.co.uk
Нейрони - ключові компоненти мозку, вони передають і обробляють дані. Фото взято з сайту bbc.co.uk

Все більше фахівців вважають, що погіршення стану синапсів є однією з особливостей захворювання Альцгеймера, яке призводить до того, що спочатку страждає короткочасна пам'ять - і лише потім негативні наслідки зачіпають і довготривалу. Сильний синапс необхідний для закріплення спогадів, а цей процес передбачає вироблення організмом нових білків. Але яким чином організм контролює цей процес, поки не відомо.

У ході експериментів з щурами, з'ясувалося, що білки, необхідні для закріплення пам'яті, виробляються лише тоді, коли "ввімкнено" РНК. До того, як з'являється така необхідність, РНК перебуває в стані "паралічу": її відключає якась молекула, яка теж містить білки. Коли ж приходить сигнал ззовні - наприклад, коли мозок фіксує щось цікаве або коли організм переживає щось незвичайне, - ця блокуюча молекула розпадається на фрагменти, і РНК активується.

"Одна з причин, через які це може бути цікаво, полягає в тому, що вчених вже давно бентежить питання, чому, коли синапси міцніють, відбувається деградація білків, і цей процес відбувається паралельно з синтезом нових білків, - пояснює Кеннет Козик з інституту нейробіологічних досліджень університету Санта-Барбари. - І ми вирішили, що це парадокс. Ми продемонстрували, що розкладання білка і синтез білка дійсно йдуть паралельно. Розкладання робить можливим синтез".

Фахівці сподіваються, що ці дослідження приведуть до появи нових методів лікування захворювань мозку. Фото взято з сайту bbc.co.uk
Фахівці сподіваються, що ці дослідження приведуть до появи нових методів лікування захворювань мозку. Фото взято з сайту bbc.co.uk

Ідентифікація тих білків, які потрібні мозку для фіксації спогадів, зрештою може стати дуже корисним відкриттям для людей, що страждають розладами пам'яті.

"Вчені кажуть, що вони вивчали нервові клітини в лабораторних умовах і в якійсь мірі зрозуміли, яку роль можуть мати певні білки в тих областях мозку, які передають повідомлення і допомагають нам зберігати пам'ять, - каже Ребекка Вуд, голова британського Фонду дослідження хвороби Альцгеймера. - Цей цікавий напрямок може привести до кращого розуміння процесу втрати пам'яті, який переносять люди із захворюванням Альцгеймера та іншими формами слабоумства, що може призвести до появи нових методів лікування". Судячи з останніх прогнозів, до 2050 року від різних форм недоумства на планеті будуть страждати 115 млн. чоловік.

"Розуміння факторів генетичного ризику при захворюванні Альцгеймера вказує, в першу чергу, на порушення в синапсах, так що ми вітаємо будь-які дослідження в цій області, - говорить Джулі Уїльямс, професор психології з університету столиці Уельсу, Кардіфа. - Це складне захворювання, і поки що не варто сподіватися на значні успіхи в його лікуванні, але стан синапсів і рівень їхньої активності стає важливим і цікавим напрямком досліджень".

Джерело bbc.co.uk


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.