Стародавні плазуни харчувалися комахами Автор: Вікторія · Опубліковано: 29.12.2009 10:34 · Розділ: Цікаві факти

При дослідженні двох черепів парарептилій, вік яких становить близько 280 млн. років, біологи з Університету Кейп-Бретона та Торонтського університету (Канада) виявили останки комах, що застрягли в зубах хижаків.

Парарептилії (примітивні рептилії) з'явилися на Землі приблизно 300 мільйонів років тому, але вже через 50 млн. років - до кінця пермського періоду - більша частина популяції вимерла, і лише декілька видів дожило до епохи динозаврів. Багато фахівців припускали, що стародавні плазуни були комахоїдними, про це свідчила форма їхніх зубів, гострих і загнутих всередину, ідеально пристосованих для утримання здобичі і розгризання її хітинового панцира. Дані такого роду, втім, не можна вважати абсолютно надійними, оскільки вони ґрунтуються на порівнянні існуючих та вимерлих видів тварин.

Останки парарептилій, вивчені канадськими біологами. Фото взято з сайту nature.com
Останки парарептилій, вивчені канадськими біологами. Фото взято з сайту nature.com

Достовірних даних про раціон харчування рептилій пермського періоду практично не було, - вченим вдалося виявити всього два зразки, які містили залишки рослинної їжі і кістки інших плазунів.

Вивчені дослідниками черепи парарептилій були знайдені на території штату Оклахома і зараз зберігаються в колекції Оклахомського музею природної історії (США). В зубах першого зразка застрягла частина вусиків комахи, а інший зразок містив витягнутий фрагмент кутикули, який, найімовірніше, належав церцісу.

Церціс. Фото взято з сайту wikipedia.org
Церціс. Фото взято з сайту wikipedia.org

Рой Бекемейер (Roy Beckemeyer), палеоентомолог з Музею природної історії Канзаського університету (США), ретельно розглянув фотографії знахідок і погодився з висновками своїх колег. «Нам відомо, що в той час у цій області мешкало близько 200 видів комах, - говорить вчений. - Отже, ці рептилії цілком могли бути комахоїдними».

Джерело nature.com


Інші новини розділу