У політ на Марс відправлять мавпу Автор: Вікторія · Опубліковано: 24.12.2009 09:47 · Розділ: Цікаві факти

Зураб Міквабія, директор Інституту експериментальної патології і терапії, який постачав мавп для дослідів в галузі космосу, запевняє: "Ми плануємо відновити програму польотів мавп на Марс". Вже йдуть попередні переговори з цього приводу з Академією космонавтики. Ініціативна група буде опиратися на спільний російсько-європейський проект "Марс-500" і його сателітний експеримент "Марс-105".

Експеримент "Марс-105" з повною ізоляцією шістьох добровольців в умовах космічної експедиції розпочався 30 березня 2009 року. Учасники експерименту - двоє представників ЄС і четверо росіян - були відібрані з шести тисяч претендентів, що направили заявки в Інститут медико-біологічних проблем РАН (ІМБП). Три місяці ізоляції стали для них підготовкою до основного, 520-добового експерименту, який повністю змоделює політ на Марс.

Наземний випробувальний комплекс, що грає роль космічного корабля, складається з чотирьох модулів загальним об'ємом 550 кубічних метрів. Поруч з житловими модулями знаходиться зона імітації марсіанської поверхні об'ємом 1200 кубічних метрів. У 520-добовому експерименті туди для роботи в скафандрах вийдуть учасники експерименту. На "марсіанської поверхні" вони проведуть три тижні. За свій "політ" кожен учасник отримає гарантовану суму в розмірі 15 тисяч євро і зможе заробити додаткові бонуси за успішне вирішення нештатних ситуацій, виконання експериментів і позапланових завдань з Центру управління польотами (ЦУП).

Обидва проекти - поетапна підготовка космонавтів до цього польоту на Марс. Однак останні дослідження показали, що дія радіації в багатоденному польоті, можливо, перевищить допустимі норми, і люди на борту космічного корабля будуть піддаватися ризику опромінення.

Мавпи відправляться на Марс. Фото взято з сайту topnews.ru
Мавпи відправляться на Марс. Фото взято з сайту topnews.ru

У зв'язку з цим вчені прийшли до висновку, що в пробний космічний політ на Марс має вирушити мавпа. Планується, що мавпу супроводжуватиме робот, що буде годувати її і доглядати за нею. Головне завдання вчених - навчити мавпу співпрацювати з роботом. У даний момент інститут проводить серії досліджень і тестів, у ході яких буде відібрано 40 тварин для подальшого навчання.

Спочатку науковці ІМБП планували вивчити вплив хронічного і гострого опромінення на мавп на Землі. Експеримент отримав назву "Бриз-М" і проходив у рамках проекту "Марс-500". В Інституті було створено стенд, на якому в наземних умовах моделювалися випромінювання, аналогічні тим, яким будуть піддаватися космонавти під час міжпланетного перельоту.

Під час короткочасних сеансів (14-30 діб) вчені експериментальним шляхом підбирали за спектром адекватну дозу опромінення, щоб потім досліджувати порушення в організмах тварин. Однак подібні порушення можуть проявитися не відразу, можливо навіть в наступному поколінні, тому експеримент розрахований на кілька десятків років. А пробний космічний політ з живою мавпою в якості пілота вже найближчим часом дасть відповіді на багато запитань вчених.

Джерело rin.ru


Інші новини розділу