Американські вчені розкрили секрет музики Автор: Вікторія · Опубліковано: 28.12.2009 13:41 · Розділ: Музика

Американські нейрофізіологи з Університету Дюка стверджують, що їм вдалося розкрити секрет музики. У своєму дослідженні вчені пояснюють, чому вона здатна впливати на людські емоції. При цьому було застосовано математичний підхід. Дослідників цікавили найбільш поширені послідовності півтонів і тонів, з яких складаються класичні та народні мелодії.

Вчені провели комп'ютерний аналіз цих елементів. Виявилося, що за звуковисотними характеристиками такі послідовності нагадують людську мову. Вони запросили до своєї лабораторії групу добровольців і роздали їм короткі тексти. Їх треба було прочитати щонайбільш емоційно. Одні учасники повинні були відтворити у своєму голосі радість, інші - справжнє горе.

Кожна людина сприймає музику по-різному. Фото взято з сайту portal.etherway.ru
Кожна людина сприймає музику по-різному. Фото взято з сайту portal.etherway.ru

Біологи зібрали велику колекцію таких монологів, а потім спробували відшукати для людських емоцій музичний еквівалент. Вони проаналізували близько тисячі музичних творів найрізноманітніших жанрів. Частина з них була написана в мажорному ладі (давно відомо, що такі мелодії людина сприймає як веселі). Тепер біологи здатні пояснити чому написані в мажорі твори зі звукового спектру нагадували радісну людську мову. А ось побудовані на мінорному ладі сумні мелодії були схожі на нерадісні монологи учасників експерименту.

«У ході еволюції ми набули здатності точно визначати емоційний стан людини по інтонаціях, - говорить Камраан Гіл, один з дослідників. - На цій властивості нашого сприйняття базується і музика».

Учасники експерименту читали монологи англійською мовою. Однак дослідники вважають, що їхні висновки можна поширити і на інші культури. Вони стверджують, що радість і смуток виражається за допомогою однакових інтонацій практично у всіх мовах.

Джерело 66.ru


Інші новини розділу