Перші хижаки могли пересуватися по землі Автор: Вікторія · Опубліковано: 25.12.2009 14:07 · Розділ: Цікаві факти

Американські палеонтологи вивчили останки стародавнього хижака Miacis uintensis і прийшли до висновку про те, що значну частину свого життя він повинен був проводити на землі.

«Прийнято вважати, що тварини надродини Miacoidea - далекі предки сучасних представників ряду хижих, що існували в епоху еоцену, - жили на деревах, - пояснює один з дослідників, Джон Флін (John Flynn) з Американського музею природної історії. - Однак, тепер ми починаємо розуміти, що перші хижаки могли пересуватися різними способами».

Miacis uintensis значну частину свого життя проводили на землі. Фото взято з сайту compulenta.ru
Miacis uintensis значну частину свого життя проводили на землі. Фото взято з сайту compulenta.ru

Останки M. uintensis - кілька зубів і щелепа - були виявлені ще в 1894 році на території штату Юта, їхній вік, за оцінками вчених, складає 39-42 млн. років. Інший скелет, більш повний (збереглися кістки черепа, кінцівок, лопатки), був знайдений в 1896 році, але практично не вивчався, оскільки зуби тварини були серйозно пошкоджені.

Виявлені останки Miacis uintensis. Фото взято з сайту wikipedia.org
Виявлені останки Miacis uintensis. Фото взято з сайту wikipedia.org

Цього разу дослідники зупинилися на вивченні саме цього кістяка. За їхніми словами, наявність виїмки для колінної чашки на кінці стегнової кістки тварини прямо вказує на пристосування до пересування по землі. Якби M. uintensis переміщався тільки по деревах, кістка мала б плоску поверхню, яка забезпечує більшу рухливість суглоба. Аналогічні риси простежуються у будові променевої кістки; та її частина, що контактує із зап'ястям, у M. uintensis має овальну форму із спеціальним виступом, що забезпечує додаткову стійкість при ходьбі. Втім, деякі інші особливості скелета тварини свідчать про те, що вона могла вільно лазити по деревах.

Провівши порівняння останків 29 вимерлих тварин і 15 дійшовших до нас видів по 99 різних ознаках, вчені побудували уточнене еволюційне дерево хижих. При аналізі структури цього дерева можна виявити, що адаптації до переміщення по землі зустрічалися у стародавніх хижих, що існували до поділу ряду на підряди собакоподібних і кішкоподібних, набагато частіше, ніж вважалося.

Джерело vertpaleo.org


Інші новини розділу