Поблизу зірки-гіганта було виявлено відразу два коричневі карлики Автор: Вікторія · Опубліковано: 25.12.2009 15:16 · Розділ: Наука

Астрономи з Університету ім. Миколи Коперника (Польща) та Університету штату Пенсільванія (США) зареєстрували два об'єкти, що за масою відповідають коричневим карликам, неподалік від зірки BD +20 2457, радіус якої складає близько 50 сонячних.

BD +20 2457 перевершує масу Сонця приблизно втричі і належить до спектрального класу К2. Коричневі карлики займають в класифікації небесних тіл проміжне положення, вони більш масивні, ніж газові планети, але помітно відрізняються навіть від найлегших зірок. "Встановити походження одиночного коричневого карлика дуже складно", - відзначає провідний дослідник, Олександр Вольщан (Alexander Wolszczan). Однак, у випадку виявлення відразу двох об'єктів, можна з упевненістю говорити про те, що вони сформувалися з речовини навколозіркового диска, що оточував зірку в період її "молодості".

Подвійна система, утворена коричневими карликами. Фото взято з сайту compulenta.ru
Подвійна система, утворена коричневими карликами. Фото взято з сайту compulenta.ru

Обидва коричневих карлика були зареєстровані за допомогою спектрографа телескопа Хобі - Еберль, встановленого на заході Техасу (США). Гравітаційний вплив карликів на зірку виявляється в тому, що вона періодично віддаляється від Землі і наближається до неї. Спостерігаючи за зміщенням спектральних ліній, викликаним цими змінами, вчені визначили основні параметри об'єктів. Відстань між BD +20 2457 і двома компаньйонами становить півтори та дві астрономічні одиниці, а їх орбітальні періоди дорівнюють 380 і 622 дням. По своїй масі коричневі карлики перевершують Юпітер як мінімум в 21,4 і 12,5 рази.

Найцікавіше те, що утворення цих карликів проходило, очевидно, надзвичайно швидко. Кілька мільйонів років тому BD +20 2457 належала до зірок головної послідовності і по світності набагато перевершувала Сонце. "Випромінювання цієї зірки знищило б будь-який об'єкт, що формувався поруч, - пояснює Вольщан. - Процес формування коричневих карликів повинен був завершитися до того моменту, коли BD +20 2457 "включилася". Якщо врахувати, що зірки такого типу формуються і потрапляють в головну послідовність приблизно за десять мільйонів років, виходить, що кожен рік карлики приєднували до себе такий об'єм речовини, маса якого відповідає місячній.

"Ймовірно, при розрахунку росту коричневих карликів потрібно враховувати кілька фізичних механізмів, - підсумовує професор Вольщан. - Тут діє не тільки акреція; гравітаційний вплив самих зростаючих тіл теж може прискорювати процес".

Джерело live.psu.edu


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.