Запропоновано новий спосіб боротьби з малярією Автор: Вікторія · Опубліковано: 25.12.2009 10:56 · Розділ: Природа

Дослідники з Імперського коледжу науки, техніки та медицини (Великобританія) та Університету Перуджі (Італія) продемонстрували спосіб, яким можна зупинити розмноження основних переносників малярії - комарів групи Anopheles gambiae.

Комар An. gambiae. Фото взято з сайту wikimedia.org
Комар An. gambiae. Фото взято з сайту wikimedia.org

Ці комарі спаровуються один раз у житті, а тому будь-які порушення процесу відтворення неминуче призводять до скорочення їх чисельності. При спарюванні самець спочатку передає самці насіннєву рідину, а потім - густу суміш протеїнів і насіннєвої рідини, яка служить своєрідною «пробкою». Такий механізм спарювання характерний для багатьох тварин різних класів, але у інших груп комарів не зустрічається.

«Нам вдалося з'ясувати, що «пробка» не просто грає роль «поясу вірності», як вважали багато фахівців, - розповідає учасниця дослідження, Фламінья Каттеручча (Flaminia Catteruccia). - Самки стають безплідними при її пошкодженні». Вивчивши склад цієї драглистої маси, автори встановили, що свої властивості вона набуває в результаті взаємодії ферменту трансглутамінази з іншими білками насіннєвої рідини самців. При штучному припинення вироблення ферменту у самців, жіночі особини, як показали експерименти, повністю втрачали здатність до відтворення потомства.

«Можливо, нам вдасться розробити ефективний інгібітор дії трансглутамінази, який можна буде розпорошувати як інсектицид, - підсумовує Каттеручча. - Тоді у нас з'явиться новий могутній засіб боротьби з малярією».

Джерело imperial.ac.uk


Інші новини розділу