Стародавніх єгиптян мучили зубні болі Автор: Вікторія · Опубліковано: 23.12.2009 14:49 · Розділ: Наука

Анатоми і палеопатологи з університету Цюріха проаналізували результати вивчення більш ніж 3 тис. єгипетських мумій, проведені за останні 30 років, і прийшли до невтішного висновку. Здоров'я древніх єгиптян було поганим, але найбільше проблем вони мали з зубами. Дослідники опиралися на дані, отримані починаючи від першого повного медичного огляду проведеного 1977 року, коли була вперше для цих цілей застосована комп'ютерна томографія.

Знімки мумій древніх єгиптян дозволили виявити вражаючий букет хвороб. Найчастіше тут зустрічалися захворювання кісток, запалення та травми, але найбільше, вважає професор Франк Рулі, керівник проекту з вивчення мумій в університеті Цюріха, єгиптяни мучилися від захворювань зубів. «Ми знайшли велику кількість найрізноманітніших стоматологічних дефектів і захворювань, - розповідає Франк Рулі. - Можливо, причина в тому, що зуби є однією з частин людського організму, які найкраще зберігаються. Але я думаю, що у всьому винні єгипетські дантисти, які працювали аби-як».

У поганому стані зубів єгиптян, вважають швейцарські вчені, винні пісок і пил, які постійно потрапляли разом з їжею в рот. Найдрібніші піщинки швидко стирали емаль і нерідко викликали серйозні абсцеси, а часом призводили навіть до смертельних випадків.

Стоматологи користувалися в Давньому Єгипті великою пошаною. Перша згадка про дантиста, покровителем якого був бог Птах, відноситься до періоду Старого царства (XXVIII - XXII століття до н. е.). Найдавнішим стоматологом, відомості про якого дійшли до наших днів, історики вважали лікаря і писаря Хесі-Ре, що жив приблизно 4,5 тис. років тому. Про розвиток стоматології в Давньому Єгипті багато говорить запис, зроблений Геродотом під час поїздки в країну пірамід. В одній зі своїх праць він назвав поіменно понад півсотні єгипетських дантистів.

Зображення давньоєгипетського стоматолога та медичних інструментів, якими він користувався в своїй практиці (зліва) і свідчення лікарського втручання в ротову порожнину хворого (справа). Фото взяте з сайту egyptologyonline.com
Зображення давньоєгипетського стоматолога та медичних інструментів, якими він користувався в своїй практиці (зліва) і свідчення лікарського втручання в ротову порожнину хворого (справа). Фото взяте з сайту egyptologyonline.com

На відміну від інших лікарів стоматологи в Древньому Єгипті були більше теоретиками, ніж практиками. Можливо, тому у єгиптян і були такі жахливі зуби. Стародавні дантисти уважно вивчали захворювання зубів і детально їх описували. Вони намагалися запобігти, а не вилікувати хворобу.

Для догляду за зубами древні єгиптяни користувалися різними засобами. Для надання свіжості диханню вони, наприклад, жували гранули, приготовані з ароматичних трав і природного антибіотика - меду. Пломби єгипетські дантисти робили зі смоли, яку змішували з дрібно розмеленим малахітом, який теж, як відомо, має антисептичні властивості.

Вже за дві тисячі років до нашої ери єгиптяни чистили зуби сумішшю пемзи і оцту. Така паста добре очищала зуби і освіжала ротову порожнину, але швидко стирала емаль і викликала карієс.

Кілька років тому австрійський професор Герман Харрауер, один з найбільш авторитетних фахівців з Стародавньому Єгипту і головний куратор колекції папірусів Національної бібліотеки у Відні, знайшов у підвалі віденського музею пожовклий від часу папірус. Напис на ньому був зроблений давньогрецькою мовою. Вицвілим чорним чорнилом, зробленим з сажі, гуміарабіку і води, на папірусі був записаний склад для виготовлення «порошку, здатного надавати зубам білизни».

Єгипетська зубна паста складалася з однієї драхми (3,89 г) солі, двох драхм (7,8 г) м'яти, 20 гран (1,2 г) перцю і однієї драхми висушених квітів ірису. До речі, сучасні медики лише зовсім недавно відкрили цілющі властивості ірису і знову почали додавати його в зубну пасту. Все це розмелювалося і ретельно перемішувалося. При поєднанні зі слиною порошок перетворювався на зубну пасту. Судячи з об'ємів інгредієнтів, її вистачало лише на одне чищення зубів, тому кожного ранку доводилося готувати свіжий засіб.

Хайнц Ньюман, дантист з Відня, зробив пасту по єгипетському рецепту і навіть ризикнув нею почистити зуби. Результатом він залишився цілком задоволений. У старовинної пасти досить приємний смак. Спочатку, щоправда, ясна злегка кровоточили, що, на думку стоматологів, не так вже й погано, але, загалом, результат виявився цілком задовільним. Паста відмінно очистила зуби і надовго зберегла свіжість в роті.

Джерело newsland.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.