На Титані виявлено туман і підтверджено кругообіг метану Автор: Вікторія · Опубліковано: 22.12.2009 17:42 · Розділ: Наука

Астрофізики Каліфорнійського технологічного університету (Caltech) встановили, що на найбільшому супутнику Сатурна, Титані, є туман. Допоміг їм у цьому інфрачервоний спектрометр VIMS, розташований на борту дослідницького зонда Cassini.

Титан - єдине місце в Сонячній системі після Землі, де на поверхні існує безліч залишків рідини. Тільки на відміну від нашої планети на супутнику є не вода, а метан і етан (за деякими обчисленнями, останнього навіть більше). Група Майка Брауна (Mike Brown) вважає, що ці два космічні об'єкти мають ще одну спільну рису - тумани.

Браун і його колеги опрацювали всі доступні дані, отримані Cassini в період з жовтня 2006-го по березень 2007 року. Вони вивчали інформацію, зібрану за допомогою VIMS, який знімає в широкому діапазоні частот (у видимій та інфрачервоній частинах спектра). Астрономи досліджували світіння атмосфери, зареєстроване на висоті від 250 метрів до 20 кілометрів від поверхні Титану.

Вчені склали загальну картинку південного полюса Титана. Більш світлим кольором показані місця присутності туману, що утворився, ймовірно, після проходження тривалих літніх дощів. Фото взято з сайту sciencedaily.com
Вчені склали загальну картинку південного полюса Титана. Більш світлим кольором показані місця присутності туману, що утворився, ймовірно, після проходження тривалих літніх дощів. Фото взято з сайту sciencedaily.com

Відфільтрувавши все непотрібне, вчені виявили, що поблизу південного полюса супутника присутня маса метанових "калюж", з яких піднімаються клуби туману, які, по суті, розташовані поблизу поверхні хмарами (маленькі краплі рідини розсіювали світло, що його вловлював VIMS).

Майк з товаришами встановили, що ізольовані хмари не піднімаються вище 750 метрів над поверхнею супутника і не потрапляють у тропосферу Титана, де утворюються звичайні хмари. Таким чином, роблять висновок вчені в своїй статті, опублікованій в The Astrophysical Journal Letters, було підтверджено, що Cassini "побачив" саме туман.

Але звідки він? "Туман, хмари, роса, будь-яка конденсація рідини завжди відбувається тоді, коли вологість повітря досягає 100%, - розповідає Браун в прес-релізі Caltech. - Щоб таке сталося на Титані, треба або додати в атмосферу метану, або знизити температуру, тоді надлишок рідини конденсуватиметься".

У приклад вчений наводить земні явища: туман, який утворюється на землі холодними ночами і зникає з появою на небосхилі сонця. Іноді туман утворюється при проходженні вологого повітря через охолоджений регіон. Таке часто відбувається в горах, де повітряні маси "повзуть" уздовж хребтів вгору, поступово охолоджуються, в результаті чого вода конденсується.

Проте ні той, ні інший механізм не працює на Титані, стверджують астрономи Caltech. Перший - тому що атмосфера головного супутника Сатурна занадто повільно охолоджується і нагрівається. "Навіть після повного зникнення Сонця необхідно було б близько ста років на те, щоб температура впала до потрібних для утворення туману значень. В найхолодніших ділянках поверхні теж відносно тепло", - пояснює Майк.

Другий варіант так само не може мати місця. Для цього Титану необхідні гори висотою близько 4600 метрів (тільки піднявшись на таку висоту, рідкий метан міг би утворити туман). Тим часом на супутнику можуть існувати гори не вище кілометра, в іншому випадку його тендітна крижана поверхнева кірка провалиться.

Залишається тільки один можливий механізм утворення туману: при підвищенні вологості атмосфери рідина випаровується (це той же метан, що існує на Титані у твердому, рідкому й газоподібному стані). Випаровування свідчить про інший не менш цікавий процес: метанові дощі на Титані, а також про наявність потоків, водойм і ерозії поверхні, - все те, що ми зазвичай називаємо "кругообігом води в природі". Щоправда, в даному випадку мова йде про активний кругообіг метану.

Нинішня знахідка не перша у своєму роді: минулого року астрономи рапортували про відкриття на Титані величезної хмари. Крім того, було підтверджено наявність рідких озер, відкрито новонароджене озеро і прихований водний океан, а ще пояснено нерівномірний розподіл водойм між півкулями.

Джерело sciencedaily.com


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.