Американці спробували пояснити закони світової гармонії Автор: Вікторія · Опубліковано: 21.12.2009 16:51 · Розділ: Наука

Професор американського університету Дюка, Адріан Бежан зробив чергову спробу пояснити загадку золотого перетину - найбільш гармонійного співвідношення сторін прямокутника (або катетів прямокутного трикутника), що широко використовується художниками на практиці.

Згідно з традиційними поглядами класичної античності, значення золотого перетину визначається (як ірраціональне число) таким поділом відрізка на дві частини, при якому менша частина так само відноситься до більшої, як велика - до загальної довжини відрізка. Величина ця наближено дорівнює 1,6180339887.

Обєкт, побудований на основі принципів симетрії та золотого перетину, щонайкраще сприймається людиною і сприяє виникненню відчуттів краси та гармонії. Фото взяте з сайту photobattle.com.ua
Обєкт, побудований на основі принципів симетрії та золотого перетину, щонайкраще сприймається людиною і сприяє виникненню відчуттів краси та гармонії. Фото взяте з сайту photobattle.com.ua

Золотий перетин, зокрема, присутній в пропорціях п'ятикутної зірки; поняття про нього було введено Евклідом саме для геометрично коректної побудови правильного п'ятикутника. Разом з тим, з дисоціацією класичних уявлень про світову гармонію сенс золотого перетину був втрачений, а сам він набув загадкового відтінку.

Адріан Бежан зробив спробу показати, що пропорція дозволяє мінімізувати час, необхідний оку для «сканування» всього вираженого цією пропорцією прямокутника при розташуванні його в альбомній орієнтації.

Для цього він наближено позначив золотий перетин значенням 3/2 - а потім довів, що такий підхід дозволяє мінімізувати час, необхідний для візуального вивчення об'єкта бінокулярного зору.

Це, у свою чергу, означає, що золотий перетин є еволюційним феноменом, який дозволяє найбільш ефективно організувати потік даних від датчиків візуальної «площинної» інформації до мозку. Щоправда, при такому поясненні втрачається не тільки математично точне визначення цього евклідівського поняття, але й відповідний його сенс.

Джерело newsland.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.