Створено штучні тромбоцити Автор: Вікторія · Опубліковано: 21.12.2009 12:56 · Розділ: Медицина

Група дослідників під керівництвом Ерін Лавік (Erin Lavik) з університету Case Western Reserve в Огайо повідомила про створення синтетичних тромбоцитів. Штучні клітини стануть відмінними помічникам в ситуаціях, коли необхідно запобігти крововтраті.

Строго кажучи, створені вченими поліестерові "сфери" - це не самі тромбоцити, а мініатюрні замінники з аналогічними функціями, що діаметром поступаються справжнім елементам крові приблизно в десять разів. Сфера несе в собі молекулу поліетиленгліколю - своєрідний наконечник, в якому містяться три основні амінокислоти. Ці часточки будуть триматися поблизу тромбоцитів і допомагатимуть їм збиратися в згустки, діючи за принципом каталізаторів.

Тромбоцити - дрібні клітинні елементи, що забезпечують здатність крові до згортання. Фото взято з сайту old.nkj.ru
Тромбоцити - дрібні клітинні елементи, що забезпечують здатність крові до згортання. Фото взято з сайту old.nkj.ru

Синтетичні "прискорювачі" потенційно більш вигідні для переливання в клінічній медицині, ніж натуральні тромбоцити, отримані з донорської крові - останні мають термін придатності всього 5 днів і беззахисні перед бактеріальними інфекціями.

Вчені протестували свій винахід на щурах. Тваринам був проведений надріз стегнової артерії. Зазвичай у таких випадках для зупинки кровотечі потрібно близько 4 хвилин, однак внутрішньовенна ін'єкція синтетичних тромбоцитів відразу ж після надрізу, скоротила цей проміжок часу на 23%.

Натхненні успіхом, фахівці тепер мають намір продовжувати експерименти на більш великих тварин, таких як свині, щоб бути впевненими в користі, яку винахід зможе принести людині.

Джерело sciencemag.org


Інші новини розділу