Американці виявили електробактерій Автор: Вікторія · Опубліковано: 19.12.2009 11:47 · Розділ: Медицина

Про нову, абсолютно незвичайну "електричну" поведінку бактерій Shewanella oneidensis розповіли біологи з університету Південної Каліфорнії (USC). S. oneidensis дуже люблять металеві частинки, підпливають до них, сідають на них, знову "тікають", активно пересуваються поблизу об'єкта, знову сідають. Все це було вперше виявлено тільки нещодавно.

Бактерії Shewanella oneidensis. Фото взято з сайту newscientist.com
Бактерії Shewanella oneidensis. Фото взято з сайту newscientist.com

Взагалі, явище електрокінезу у цих мікроорганізмів вчені спостерігали ще давніше. Перші дані були отримані Ховардом Харрісом (Howard Harris). Однак тоді біологи вважали, що бактерії просто липнуть до металевої поверхні. Зараз же стало відомо, що поведінка мікроорганізмів дещо складніша. Вчений вивчав рух бактерій і відзняв їх на відео. Потім була проведена уповільнена зйомка мікроорганізмів поблизу частинок діоксиду марганцю, а також комп'ютерний аналіз отриманих даних.

"Кожного разу при наближенні до цих металевих часток мікроорганізми починали активно рухатися", - розповідає один з дослідників. Трохи пізніше Харріс виявив, що бактерії демонструють подібну поведінку і поблизу електрода батареї. При цьому як тільки електрод переставав працювати, активний рух мікроорганізмів припинявся.

Виходить, що ця діяльність була електричною за своєю природою (хімічне "відчуття" було виключено). Мабуть, мікроорганізми під час контакту з металом збирали за допомогою хімічної реакції енергію, потім кілька хвилин активно пересувалися і знову сідали для "підзарядки".

Як це часто буває, нове відкриття породило більше запитань, ніж відповідей. Навіщо бактерії витрачають енергію на те, щоб плавати довкола? Як мікроорганізми знаходять металеві об'єкти і яким чином повертаються до них? Чи відчувають вони їх за допомогою електричного поля або ж визначають їх наявність по поведінці родичів?

Група Нілсона вважає, S. oneidensis відпливають від часток MnO2 з тієї простої причини, що поблизу них накопичується занадто багато їхніх побратимів-конкурентів. Мікроорганізмам треба виплисти з натовпу, щоб зібрати речовини, необхідні для подальшого насичення своїх організмів. Поглинаючи розчинені у середовищі сполуки, вони знову сідають на частки й одержують енергію, змушуючи зібрані речовини віддавати електрони металу. Видання ScienceNews порівнює поведінку бактерій з діями глибоководного водолаза, який час від часу спливає на поверхню, щоб набрати повітря.

Для того щоб з'ясувати, як S. oneidensis знаходять частинки, американці планують провести нову серію експериментів. Всі ці дані, переконані дослідники, непрямим чином посприяють підвищенню віддачі бактеріальних паливних елементів.

Дане відкриття дозволить оптимізувати роботу бактерій, "налаштувати" яких набагато складніше, ніж поліпшити роботу пристрою.

Джерело rambler.ru


Інші новини розділу