Шведи пов'язали перші кроки дитини з розміром мозку Автор: Вікторія · Опубліковано: 19.12.2009 12:32 · Розділ: Цікаві факти

Багато тварин намагаються стати на ноги і починають пересуватися самостійно вже в перші години після своєї появи на світ. Чому ж людині потрібен для цього цілий рік і чому вона так відрізняється від інших тварин, вирішили з'ясувати нейрофізіолог Мартін Гарвіч (Martin Garwicz) і його колеги з університету Лунда (Lunds Universitet), що в Швеції.

Почалося все з того, що група Гарвіча для попередніх досліджень вирішила побудувати модель, що пов'язує "дорослішання" мозку і основні ступені в розвитку моторних функцій тварин (наприклад, початок повзання, більш-менш повноцінного ходіння).

В результаті було встановлено, що принаймні для тхорів та щурів існує один спільний "розклад" появи основних рухових здібностей (тільки у щурів прогрес йде швидше). Це зауваження наштовхнуло шведських біологів на думку, що щось подібне може стосуватися всіх ссавців.

У нинішньому дослідженні Гарвіч і його колеги підрахували час, що минув з моменту зачаття до початку ходіння у 24 видів тварин, у тому числі шимпанзе, морської свинки, вівці, гіпопотама, верблюда і, звичайно ж, людини. Загалом, було вивчено 11 з 14 рядів наземних ходячих ссавців.

Вчені порівняли цей параметр з іншими: часом протікання вагітності, масою тіла і розміром мозку дорослої особи. Виявилося, що період, необхідний тварині для того, щоб навчитися ходити, в 94% випадків корелює з масою її мозку в дорослому стані.

Навіть через рік перші кроки дітей зазвичай ще дуже невпевнені. Фото взято з сайту ourbaby.ru
Навіть через рік перші кроки дітей зазвичай ще дуже невпевнені. Фото взято з сайту ourbaby.ru

Виходить, що видам з великим мозком, таким як людина, потрібно більше часу на те, щоб навчитися ходити, роблять висновок шведи. Дивно, але модель, побудована на основі даних по 23 видах тварин, практично ідеально пророкує час початку ходіння людини.

"Ми завжди розглядали людину як щось особливе. Але насправді ми починаємо робити перші кроки згідно з правилом, спільним для всіх ходячих ссавців", - дивується Гарвіч. Вчені відзначають, що два інших параметри (час виношування і маса мозку при народженні) у більшості тварин теж непогано узгоджуються з початком ходіння.

Проте для людини така закономірність не працює. І цьому є цілком логічне пояснення, вважає Мартін. Людина занадто мало часу (щодо всієї решти життя) проводить в утробі матері, і мозок її при цьому майже не розвивається.

Джерело americanscientist.org


Інші новини розділу