Злаки входили в раціон людини ще сто тисяч років тому Автор: Вікторія · Опубліковано: 21.12.2009 08:45 · Розділ: Наука

Канадський археолог Хуліо Меркадер (Julio Mercader), який досліджував печеру на території Мозамбіку, виявив свідчення переробки древньою людиною зерна дикого сорго, що відносяться до епохи середнього палеоліту.

Оскільки готувати зернові до вживання в їжу досить складно, вчені припускали, що важливою частиною раціону харчування Homo sapiens ці культури стали лише близько 10 тисяч років тому. На поверхні кам'яного інструменту віком 23 тисячі років, знайденого в Ізраїлі, були виявлені сліди ячменю та пшениці, і це відкриття змусило багатьох фахівців переглянути свої погляди.

Хуліо Меркадер і кілька його колег приступили до розкопок в печері два роки тому. На дні печери, у відкладеннях віком від 42 до 105 тисяч років, вченим пощастило знайти безліч кам'яних знарядь праці, 70 артефактів були вилучені для аналізу.

За словами археолога, 80% всіх обстежених знарядь, вік найстаріших з яких був оцінений в 100 тисяч років, містили сліди крохмалю. Речовину вдалося співвіднести з рафією винною, голубиним горохом і деякими іншими рослинами, проте джерелом більшої частини крохмалю виявилося сорго. Звичайно, це не можна вважати прямим доказом того, що люди вживали сорго в їжу, але Меркадер впевнений у вірності своїх припущень.

Камяні знаряддя, знайдені в печері. Фото взято з сайту compulenta.ru
Камяні знаряддя, знайдені в печері. Фото взято з сайту compulenta.ru

«Ніхто не став би приносити його в печеру просто так, - розмірковує учений. - Так, я не знаю точно, навіщо люди це робили, але найпростіше пояснення найчастіше виявляється найбільш вірним».

Багато колег Хуліо Меркадера поставилися до зроблених ним висновків скептично. Вони відзначають, що рослини сорго могли використовуватися для розведення вогню; крім того, сліди крохмалю були виявлені і на інструментах (наприклад, свердла), які не застосовуються в процесі переробки зерна.

Джерело sciencemag.org


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.