Австралійські бджоли муміфікують ворогів Автор: Вікторія · Опубліковано: 18.12.2009 13:49 · Розділ: Цікаві факти

Ентомолог Марк Греко зробив дивне відкриття, вивчаючи поведінку австралійських бджіл без жал, Trigona carbonaria. Як з'ясувалося, ці комахи «муміфікують» жуків-паразитів, які можуть пошкодити вулики.

Бджола виду Trigona carbonaria здатнамумуфікувати ворогів. Фото взяте з сайту rovingphotos.com.au
Бджола виду Trigona carbonaria здатнамумуфікувати ворогів. Фото взяте з сайту rovingphotos.com.au

Жертвами стають будь-які жуки, що намагаються проникнути всередину бджолиного житла. Муміфікуючи комах, бджоли покривають їх смолою, воском і брудом до того часу, поки жук не втратить здатність рухатися. Полонений паразит незабаром вмирає від голоду і висихає. Цей спосіб захисту неймовірно ефективний, з його допомогою бджоли можуть зупинити вторгнення жуків за лічені хвилини.

Ці полонені були муміфіковані ще будучи живими. Фото взято з сайту bbc.co.uk
Ці полонені були муміфіковані ще будучи живими. Фото взято з сайту bbc.co.uk

У Австралії мешкає близько 2 тисяч видів бджіл, десять з яких – без жал. Саме вони є основними запилювачами зернових культур на континенті. Чорні з пухнастими білими волосками на голові і з боків, бджоли досягають у довжину не більше 4 міліметрів. У багатьох є крихітні жовті плями з обох сторін на середній частині черевця.

Вулики безжальних бджіл виглядають зовсім не так, як традиційні. Мед і пилок ці комахи зберігають не в звичайних шестигранних сотах, їхні соти - це скупчення овальних діжок. Після того як барила заповнюються і герметично закриваються, на них і навколо них будуються нові. Щороку одна бджолина сім'я виробляє один-два кілограми меду з унікальним ароматом.

Марк Греко і його колеги спостерігали за тим, як бджоли Trigona carbonaria муміфікують маленького жука Aethina tumida. В ході дослідження вчені використовували комп'ютерний томограф, який дозволив стежити за поведінкою комах як біля входу у вулик, так і всередині нього.

Як тільки жук опинився у вулику, його атакували робочі бджоли: вони накинулися на непрошеного гостя і покусали його лапи (T. carbonaria не жалять, а щипають щелепами). Жук відреагував на напад, прийнявши «позу черепахи», тобто втягнув голову і лапки. Тим самим він полегшив завдання бджолам, які без зайвих труднощів швидко покрили жука смолою, воском і брудом. Жертві залишилося лише вмирати від голоду, перетворюючись на мумію.

Джерело bbc.co.uk


Інші новини розділу