Вперше точно визначено відстань до найближчої чорної діри Автор: Вікторія · Опубліковано: 18.12.2009 11:53 · Розділ: Наука

Виявилося, що найближча до Землі чорна діра V404 Cygni розташована вдвічі ближче, ніж вважалося до цього часу - вона знаходиться на відстані всього 7,8 тисячі світлових років від нашої планети.

Таким чином, V404 Cygni розташовується досить близько до Землі, хоча, для порівняння, найближча до нашої планети зірка - Проксіма Центавра з зоряної системи Альфа Центавра - віддалена на 4,2 світлових роки.

Чорними дірками вчені називають об'єкти, гравітаційне тяжіння яких настільки велике, що вони "не відпускають" від себе навіть випромінювання. З цієї причини спостерігати їх безпосередньо неможливо.

Міжнародна група астрономів вперше точно визначила відстань від землі до чорної діри. Фото взято з сайту space.com
Міжнародна група астрономів вперше точно визначила відстань від землі до чорної діри. Фото взято з сайту space.com

Дослідники спостерігали, як зміщується положення V404 Cygni на небі в міру обертання Землі навколо Сонця. Така технологія одержала назву вимірювання паралакса. Вона використовується для встановлення місця розташування віддалених об'єктів. Дослідники працювали з системою радіотелескопів High Sensitivity Array. У попередніх дослідженнях використовувалися менш чутливі прилади, в результаті чого вчені недооцінювали вплив на спостереження пилу, що заповнює космічний простір.

За словами дослідників, нова оцінка відстані до V404 Cygni допоможе у вивченні еволюції чорних дірок. Ці об'єкти можуть утворюватися при колапсі зірок, що не перетворюються в наднові. Крім того, народження чорної діри може передувати вибуху наднової. В останньому випадку чорна діра, що утворилася, буде рухатися з високою швидкістю.

Зовсім нещодавно інша група астрономів зробила дуже важливе для вивчення чорних дір відкриття. Вчені виявили проміжну ланку між чорною дірою і білим карликом. Виявлений дослідниками об'єкт утворюється в тому випадку, якщо "материнська" зірка занадто мала для того, щоб стати чорною дірою або нейтронною зіркою, але занадто велика для перетворення в білого карлика.

Джерело space.com


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.