Геологічні дані передбачили прискорення зростання рівня океанів Автор: Вікторія · Опубліковано: 18.12.2009 09:56 · Розділ: Екологія

У майбутньому швидкість підйому рівня океанів може зрости в кілька разів. До такого висновку прийшли вчені, які аналізували дані про аналогічні зміни, що відбувалися в минулому льодовиковому періоді.

Для оцінки того, наскільки сильно зміниться рівень океану при збільшенні середньорічних температур, фахівці аналізують геологічні свідчення протікання цього процесу в минулому. Останній період, коли на Землі ставало тепліше, був приблизно 125 тисяч років тому. До цього часу різні дослідницькі колективи одержували дані про підйом води тільки для окремих територій. Тепер вчені провели масштабне дослідження, що зачіпає безліч регіонів по всій земній кулі.

Зростання рівня океанів стає загрозою для тварин. Фото взято з сайту image.tsn.ua
Зростання рівня океанів стає загрозою для тварин. Фото взято з сайту image.tsn.ua

За підсумками аналізу отриманих даних науковці зробили висновок, що коли на Землі було на 3-5 градусів тепліше, ніж зараз, рівень океанів був на 6,6 метра вищим. Імовірність цього варіанта дослідники оцінили в 95 відсотків. Менш ймовірними (67 і 33 відсотки, відповідно) був підйом рівня води на 8 метрів і понад 9,4 метра. У міру танення льодовиків океани прибували зі швидкістю понад 56 сантиметрів за століття. Верхня межа швидкості, на думку дослідників, становить 92 сантиметри за століття. В даний час вода прибуває з середньою швидкістю декілька сантиметрів за сто років.

Як відзначають дослідники, їхні результати показують, наскільки уразливі запаси льоду на планеті. Колеги вчених підкреслюють, що наслідки поточного потепління можуть бути навіть більш катастрофічними, ніж пророкують результати роботи вчених. На їхню думку, парниковий ефект, що підсилюється промисловими викидами в атмосферу, здатний прискорити процес танення льодів і підйому рівня води.

Точку зору вчених, що вірять у (хоча б частково) антропогенну природу глобального потепління, поділяють не всі. Дискусія з приводу реальності глобального потепління інтенсифікувалася після того, як хакери зламали сайт Центру з вивчення клімату університету Східної Англії і виклали в Мережу документи, що стосуються вивчення потепління. Аналіз документів дозволив скептикам зробити висновок, що вчені-кліматологи багато років фальсифікували дані про зростання температур.

Джерело lenta.ru


Інші новини розділу