Розшифровано генетичний код раку легенів і шкіри Автор: Вікторія · Опубліковано: 17.12.2009 11:53 · Розділ: Медицина

Вчені з фонду Велком Траст розшифрували генетичний код двох найпоширеніших видів раку - шкіри і легень. Дослідники виявили, що ДНК-код раку шкіри (меланоми) містить більше 30 тисяч помилок, викликаних в основному надмірним впливом сонячних променів. ДНК раку легень має понад 23 тисяч помилок, які виникають здебільшого через паління. Таким чином, кожна нова мутація у середнього курця утворюється після викурювання 15 сигарет. І хоча багато з цих відхилень в ДНК, в принципі, не становлять небезпеки, деякі з них провокують рак.

Пітер Кемпбел, який очолював колектив дослідників, порівнює процес утворення мутацій з «російською рулеткою»: більшість мутацій можуть припадати на «безневинні» ділянки геному, але іноді зміни відбуваються саме в тих відрізках, які відповідальні за рак. При цьому, якщо людина кине палити, з часом ризик захворіти на рак легенів скоротиться в неї до нормального рівня, оскільки клітини легенів, що містять мутації, замінюються новими, що не мають генетичних помилок.

Ракова пухлина в легені (530-кратне збільшення). Фото взято з сайту compulenta.ru
Ракова пухлина в легені (530-кратне збільшення). Фото взято з сайту compulenta.ru

Зараз фахівці по всьому світу складають каталог всіх генів, які зазнають мутації при різних формах раку. Приміром, у Великобританії досліджують рак грудей, в Японії - печінки, в Індії - ротової порожнини, у Китаї - шлунка, а в США - мозку, яєчників і підшлункової залози. Дослідники кажуть, що робота займе щонайменше п'ять років і обійдеться в сотні тисяч доларів.

Як тільки буде складений каталог, людство отримає надію на те, що рак вдасться здолати. Вчені зможуть зрозуміти, що викликає недугу і як вона розвивається, а це значить, що стане можливим створення принципово нових ефективних препаратів для запобігання та лікування хвороби. Фахівці також сподіваються розробити нові методики досліджень крові, які дозволять перевіряти здорових людей на наявність особливостей ДНК, що викликають ракові захворювання.

Джерело bbc.co.uk


Інші новини розділу