Синестети відмінно запам'ятовують дати Автор: Вікторія · Опубліковано: 16.12.2009 11:54 · Розділ: Цікаві факти

Психологи з Університету Східного Лондона і Единбурзького університету (обидва - Великобританія) довели, що люди, у яких виявляється певна форма синестезії (від грецького synáisthesis - одночасне відчуття), значно краще запам'ятовують дати історичних подій.

Синестезією називають явище сприйняття, що характеризується тим, що при подразненні одного органу чуття одночасно зі специфічними для нього відчуттями виникають і відчуття, що відповідають іншому органу чуття. Іншими словами, у сінестетів букви і цифри можуть асоціюватися з певним кольором, а будь-яке слово - викликати зовсім не пов'язані з ним за змістом смакові відчуття.

Цифри у свідомості синестета. Фото взято з сайту compulenta.ru
Цифри у свідомості синестета. Фото взято з сайту compulenta.ru

Дослідників цікавила така форма синестезії, при якій числа займають певні місця в тривимірному просторі, що існує у свідомості людини: дні місяця, скажімо, можуть закручуватися спіраллю, і синестет буде знати, що шосте число знаходиться «зліва», а дванадцяте - «справа». В експериментах вчених взяли участь десять добровольців, завданням яких було швидко вказати дати 120 подій за останні 58 років; дослідники, наприклад, просили учасників згадати, коли Нельсона Манделу звільнили з в'язниці або в якому році комедія «Моя прекрасна леді» отримала «Оскара» в номінації «Кращий фільм».

Як з'ясувалося, при визначенні дат синестети помилялися в середньому на чотири роки, тоді як представники контрольної групи - на цілих вісім років. Крім того, синестети могли згадати в два рази більше різних подій з свого власного життя, які відбулися в той чи інший зазначений вченими рік.

Дослідникам також вдалося виявити зв'язок між синестезією та рідкісним гіпертиместичним синдромом, при розвитку якого люди набувають здатність запам'ятовувати буквально все, що відбувалося з ними.

Джерело infan.ru


Інші новини розділу