Виявляється, черепахи теж здатні змінювати забарвлення тіла Автор: Вікторія · Опубліковано: 16.12.2009 09:56 · Розділ: Природа

Джон Роуї (John Rowe) і його колеги з коледжу Алми під час багатоденного експерименту підтвердили давнє уявлення про те, що черепахи змінюють колір панцира, щоб підлаштуватися під умови навколишнього середовища.

Біологам відомо, що багато прісноводних черепах мають забарвлення шкіри і панцира, схожі на колір ґрунту, на якому вони живуть (чи то темне болото, чи ставок з піщаним дном). Ймовірно, така своєрідна мімікрія дозволяє черепахам не стати жертвами хижаків.

Щоб перевірити, наскільки добре черепахи вміють маскуватися, Роуї з товаришами виловили двох самок черепах (Chrysemys picta marginata і Trachemys scripta elegans). Потім тваринам вкололи гормон окситоцин (oxytocin), щоб вони в лабораторних умовах почали відкладання яєць.

Черепаха виду Chrysemys picta marginata. Фото взято з сайту chelonia.org
Черепаха виду Chrysemys picta marginata. Фото взято з сайту chelonia.org

Потомство поділили на дві групи. Представників першої на 160 днів помістили у пластиковий контейнер з чорним дном, або з білим дном, другий - спочатку 80 днів протримали у світлому резервуарі, а потім перемістили в темний (де вони провели наступні 80 днів).

У темному болоті забарвлення черепахи стає майже чорним. Фото взято з сайту livescience.com
У темному болоті забарвлення черепахи стає майже чорним. Фото взято з сайту livescience.com

Дослідники з інтервалами в кілька днів вимірювали інтенсивність забарвлення панцира і голови черепах за допомогою спектрометра. Через 80 днів всі тварини стали світлішими або темнішими, залежно від того, в якому контейнері вони знаходилися. Наступних 80 днів, коли колір контейнера змінився, вони почали підлаштовуватися до нових умов життя.

Виходить, що як C. P. marginata, так і T. s. elegans можуть контролювати своє забарвлення, хоча і змінюють його вкрай повільно (в порівнянні з хамелеонами і восьминогами).

Джерело livescience.com


Інші новини розділу